پوشش رسانه ای کنسرت ها، نمایش و همایش ها، موسیقی هنری ایران

samandehi

logo-samandehi

مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


آیا شما می توانید واقعا" یک نوازنده بزرگ (گیتار) شوید؟

اختصاصی موسیقی هنری ایران: این مقاله برای نوازندگان تمامی سازها مفید است.

اجازه دهید یک داستان کوتاه برای شما تعریف کنم؛ وقتی که جوان تر بودم  یاد گرفتن گیتار هیچ گاه به نظرم آسان نمی آمد. چیزی را که دیگران می گویند" استعداد ذاتی" من از آن برخوردار نبودم، حد اقل خودم که این طور فکر می کردم. زمانی که برای رفتن به دانشگاه در رشته موسیقی تصمیم گرفتم، چهار سال بود که دوره دبیرستان را تمام کرده بودم. من دانش آموز متوسطی در دوره دبیرستان بودم و از اینکه در دانشگاه خوب نباشم می ترسیدم چون به نظرم درسهای دانشگاه بسیار سخت تر از درسهای دبیرستان بود.

در اولین روز دانشگاه سر کلاس درس تئوری موسیقی نشستم و متوجه شدم که شاگردان دیگر کلاس همه دارای مدارک مرتبط موسیقی هستند. وقتی فهمیدم  پنجاه نفر از شاگردان هستند که سازهایی مثل فلوت، کلارینت، پیانو و ویولن را مدت زمانی بیشتر از من که گیتار می زدم، می نواختند احساس وحشت کردم. آن طور که به نظر می رسید تمامی آن دانشجویان می توانستند خیلی خوب موسیقی را بخوانند و تئوری موسیقی را بهتر از من بفهمند.

بعد از آن هفته، نزد استاد آن درس رفتم تا از ترس و نا امیدی خودم درباره گذراندن آن درس بگویم. او به من گفت:

" بیشتر کسانی که با هدف اخذ مدرک به دانشگاه موسیقی می آیند، هرگز موفق به دریافت آن مدرک نمی شوند. آنها بعضی از درسهایشان را می افتند، و به نقطه ای می رسند که می فهمند گرفتن مدرک موسیقی از سخت ترین مدرک هاست، به همین دلیل بعضی از آنها ترک تحصیل میکنند و برخی  رشته تحصیلی خود را با رشته های آسان تری چون تجارت یا حسابداری عوض می کنند . کمتر از ۲۵٪شاگردان این کلاس خواهند توانست سال دوم دانشگاه را در رشته موسیقی به پایان برسانند."

درتمام آن مدتی که آنجا ایستاده بودم و به این حرفها گوش می کردم احتمالا" باید خیلی عصبی به نظر می رسیدم.

وی ادامه داد: " کسانی هم که موفق به گرفتن مدرک می شوند و یک موسیقیدان واقعی می شوند نه تنها همیشه بهترین نوازندگان نیستند بلکه الزاما" همیشه باهوش ترین و خلاق ترین هم نیستند. نه! آنهایی واقعا" موفق می شوند که همیشه آرزوهای مهمی مافوق دیگران دارند. آنها سرسخت، مقاوم، برای تبدیل شدن به یک موسیقیدان واقعی به جلو می روند و این آیین سخت کوشی آنهاست که ماندگارشان می کند."

چندین روز طول کشید تا همه آن چیزهایی که استاد گفته بود در ذهنم فرو رود. من در طول دوره دبیرستان کسی نبودم که نمره های خوبی گرفته باشد. در آن زمان هم دانشجویان بهتری نسبت به من که فقط گیتار را روی دوشم حمل می کردم وجود داشتند. با این حال من کاملا" متقاعد شدم که با استقامت و سخت کوشی باید یک روز نه فقط یک گیتاریست خوب ، بلکه یک موسیقیدان واقعی شوم.

وقتی توانستم موفق شوم و مدارک موسیقی را بگیرم و کمی فراتراز آن گیتار درس بدهم، موسیقی خودم را بنویسم، سی دی هایم را منتشر کنم، شرکت ضبط و پخش ام را راه اندازی کنم و سراسر دنیا را بگردم، احساس اطمینان و دلگرمی پیدا کردم.آن زمان

نمی دانستم چطور خواهم توانست به این نقطه برسم ٰ اما همه این ها چیز هاییست که برای من گام به گام اتفاق افتاد.

در دوره دانشگاه ،در شروع اولین نیمسال حد ود۵۰ نفر دانشجوی موسیقی هم کلاس من بودند. در شروع سال دوم کمتر از ۲۵ نفر و در سال سوم این تعداد به ۱۱ نفر رسید. در پایان سال چهارم تنها ۶ نفر از کل آن دانشجویان فارغ التحصیل شدند، که دو نفر از آنها من و دوستم ٰ مایک واشٰ – دیگر گیتاریست گروه هس - بودیم. همه ما ۶ نفر به دانشگاههای مختلف دیگر برای گرفتن مدرک بعدی موسیقی منتقل شدیم. همه ما که توانستیم فارغ التحصیل شویم ، انگیزه لازم برای تبدیل شدن به یک موسیقیدان عالی را داشتیم . دانشجویان دیگری که موفق به کسب مدرک نشدند کسانی بودند که فکر می کنم بسیار مستعد ، خلاق و نوازندگان بسیار خوبی در ساز خودشان بودند ، اما فقدان چیزهای مهمی چون انگیزه ،علاقه و عزم راسخ که مسئله واقعی بود باعث عدم موفقیت آنها شد.

اکنون سالها از زمانی که دانشگاه را تمام کرده ام می گذرد و امروز به اهدافی که راجع به موسیقی در ذهنم داشتم ، رسیده ام . شما هم میتوانید همین طور باشید، چرا که هر کس می تواند پتانسیل لازم برای رسیدن به آرزو های دور را داشته باشد، اگرچه احتمالا" بسیاری از شما نظری درباره اینکه به درستی ٰ پتانسیل چیست ٰ ندارید. در طول این سالها من شاگردان خوب زیادی داشتم  اما آنهایی که به نقاط بالایی در موسیقی رسیدند کسانی بودند که دارای مقدار زیادی پتانسیل بودند.

در واقع چیزی که ما نیاز داریم فراهم کردن ابزار درست و امکانات لازم است، سپس اینکه یاد بگیریم چطوراز آنها استفاده کنیم، در سر آرزو داشته باشیم و سخت کار کنیم تا آن چیز خوب اتفاق بیافتد.

قانون یک :

سعی نکنید خودتان به تنهایی و بدون معلم یاد بگیرید . دریافت درسها و تبلچرهای رایگان از اینترنت نمیتواند به تنهایی مفید باشد شاید تا حدودی کمک کننده باشد اما فراموش نکنید که هرگز نمی تواند جایگزین یک معلم عالی و متبحر شود.

قانون دو :

لازمه تبدیل شدن به یک نوازنده چیره دست ، طی کردن یک پروسه طولانیست که نیازمند هزاران ساعت تمرین و سالها یادگیری است. بدون داشتن یک معلم خوب مدت زمان بسیار زیادی طول میکشد که به اهداف خود برسید . یک معلم خوب میتواند تمرینات گیتار شما را هدفمند کرده و به شما آموزش دهد که چطور سریع تر و بهتر به اهداف خود برسید.

قانون سه:

در کنار اینکه با یک معلم خوب کار می کنید باید بدانید که چه قدمهایی را باید خودتان به تنهایی، برای تبدیل شدن به یک نوازنده خوب، بردارید. برای یادآوری می توانید دوباره به داستان بالا مراجه کنید. شما هم میتوانید به  نهایت پتانسیل خود دست پیدا کنید.

قانون چهار:

به خودتان دروغ نگویید! به خودتان نگویید که برای رسیدن به هدفتان، تمام وقت، هزینه و انرژی خود را خواهید گذاشت در حالی که واقعا" بدانید که  این طور نخواهید بود. زمانی که تصمیم می گیرید روی خودتان سرمایه گذاری کنید و برای رسیدن به اهدافتان به خودتان متعهد می شوید، پس هر چه که لازم است انجام دهید سپس می بینید که هدفهایتان  به سمت شما می آیند. پس همچنان متمرکز، با انگیزه، جدی و تشنه یادگیری باشید!

قانون پنج:

ترس! بدترین دشمن شما ست؛ درست زمانی که شما برای رسیدن به نتیجه واقعی دلخواهتان، رو به جلو در حرکتید کار شما را به تعویق می اندازد.

بیشتر نوازندگان گیتار که خودشان از عملکرد خودشان خشنود هستند، کسانی هستند که به سمت اهدافشان حرکت کردندو کارهای مهم و قابل توجهی برای گرفتن نتیجه دلخواهشان انجام داده اند.

شمافکر کنید بعد از یکسال کجا ایستاده اید؟ بعد از ۳ سال ؟ ۵ سال ؟ ۸ سال ؟ ۱۵ سال ؟ امیدوار باشید، باید بتوانید بگویید از طی کردن این مسیر خوشحالید.

© ۲۰۰۲-۲۰۱۰ Tom Hess Music Corporation

ترجمه: مریم غفاری

نوازنده و مدرس گیتار

انتشار این مطلب با ذکر نام سایت موسیقی هنری ایران و مترجم مجاز است.

ششم اردیبهشت هشتاد و نه

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید