پوشش رسانه ای کنسرت ها، نمایش و همایش ها، موسیقی هنری ایران

samandehi

logo-samandehi

مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گزارشی از ایلنا: می‌خواهند موسیقی بانوان را حذف کنند

موسیقی هنری ایران: شاید اگر ترس از محکوم شدن به حذف موسیقی بانوان از جشنواره موسیقی نبود؛ خیلی پیش از این بخش بانوان از جشنواره کامل حذف می‌شد و نیازی نبود رفتار کج‌دار و مریز درپیش گرفته شود. بانوان فعال در این عرصه می‌گویند قصد برگزارکنندان حذف موسیقی بانوان است و بس.

ایلنا: فعالیت موسیقی بانوان از سال ۷۶ همزمان با دوران اصلاحات در ایران آغاز و این روند در سال ۷۷ منجر به راه اندازی جشنواره «گل یاس» شد. بعداز آن بخش بانوان به جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر اضافه شد. در جریان این روند به‌گفته‌ی هنگامه اخوان که در آن سالها مسئولیت بازبیتی گروه‌های شرکت‌کننده در بخش بانوان جشنواره موسیقی فجر را داشت، در سال ۸۲ بیش از ۸۰ گروه برای حضور در جشنواره فجر اعلام آمادگی کردند که ۲۰ گروه با تدابیر امنیتی به صحنه رفتند. البته برگزاری موسیقی بانوان درجریان جشنواره موسیقی فجر در سال‌های بعد روند کاهشی به خود گرفت به‌گونه‌ای که امسال(یعنی در سال ۸۹) تنها سه گروه از گروه‌های موسیقی بانوان در جشنواره امکان حضور پیدا کرده‌اند.

هنگامه اخوان(خواننده قدیمی بانوان) با تاکید بر این موضوع که کشور در حوزه‌ی موسیقی هر روز به سمت محدودیت بیشتر گام برمی‌دارد، گفت: قرار است جشنواره‌؛ محلی برای استعدادیابی باشد اما ما شاهدیم که بسیاری از گروه‌های جوان که در جشنواره برنده هم می‌شوند؛ به حال خود رها شده و کمتر کسی برای استعدادهای آنها ارزشی قایل است. چندی پیش یکی از آهنگسازان مستعد جوان به من مراجعه کرد و از اینکه به هر خواننده‌ای مراجعه می‌کند تا کارش را بخواند؛ اما همگان دست رد به سینه‌ی او می‌زنند، گله کرد.

به‌گفته‌ی اخوان، بسیاری از مسئولان اگر درحال حاضر در حد «بخور و نمیر» یک تا دو گروه بانوان را در طول جشنواره فجر به اجرا دعوت می‌کنند؛ به این دلیل است که محکوم به حذف بخش بانوان در جشنواره موسیقی و بدنامی نشوند؛ درصورتیکه شاید اگر به خواست آنها بود، بخش بانوان به کلی حذف می‌شد. کما اینکه الان هم برای بانون فرقی ندارد که از جشنواره حذف شوند یا نه. چون اجرای سه گروه در جشنواره عملا به‌معنای تعطیلی موسیقی بانوان است.

این خواننده زن؛ درباره‌ی روند جشنواره موسیقی فجر در بخش بانوان گفت: در سال ۸۲ نزدیک به ۸۰ گروه بانوان برای حضور در جشنواره موسیقی فجر اعلام آمادگی کردند که از میان آنها ۴۰ گروه انتخاب شد اما به‌دلیل سختگیری مدیران بالاتر مجبور شدیم که ۲۰ گروه را انتخاب کنیم. اما درحال حاضر شاهدیم که از آن ۸۰ گروه؛ فقط چند گروه باقیمانده که آنها هم با اوضاع ناخوشایندی گذران زندگی می‌کنند. درنهایت چند گروه محدود به جشنواره دعوت شدند.

اخوان با تاکید بر این موضوع که برگزاری جشنواره موسیقی فجر در مقایسه با دیگر جشنواره‌ها یعنی فیلم و تئاتر کاملا فرمالیته است، خاطرنشان کرد: با نگاهی گذرا به اسامی گروه‌های شرکت‌کننده در جشنواره می‌توانیم به ناهماهنگی در انتخاب گروه‌ها و عدم حضور گروه‌های سرشناس در جشنواره پی ببریم که آن هم کاملا طبیعی است.

این هنرمند با اشاره به اینکه از طرف سرپرست دفتر موسیقی؛ برای حضور در جشنواره موسیقی فجر دعوت شده بود و اما او به دلیل حضور نوازنده‌های گروهش در خارج از کشور نتوانسته در جشنواره شرکت کند؛ افزود: می‌خواستم زمان دیگری که تمام نوازنده‌های گروه در کشور باشند؛ در تاریخ ۱۳ اسفند در تالار وحدت کنسرت دهم اما متاسفانه این سالن را به من ندادند.

افلیا پرتو(نوازنده پیانو و عضو گروه یاران) که زمانی به همراهی زنده‌یاد خاطره پروانه، برنامه‌ی خود را پس از دو دهه سکوت در جشنواره گل یاس آغاز کردند نیز در این باره گفت: در سال‌های نخست به موسیقی بانوان خیلی اهمیت می‌دادند اما متاسفانه این روند سال به سال آب می‌رود.

وی افزود: برای هنرمندان موسیقی؛ زندگی و کار کردن در برهه‌ی کنونی بسیار سخت است. حتی ما در همان زمان که می‌گفتند موسیقی بانوان در اوج است؛ بسیار سعی کردیم که در برنامه‌های عمومی که با حضور همه مردم برگزار می‌شود؛ در حدی بسیار اندک(ولو ارائه یک لوح تقدیر) از بانوان تقدیر شود اما متاسفانه از همین کار کوچک نیز دریغ شد.

این نوازنده پیانو با تاکید بر این موضوع که هنرمندان خانم استعدادهای خوبی دارند اما به‌دلیل بی‌ارزش شمردن و اهمیت ندادن به آنها همه به سمت اجرا در میهمانی‌ها و مجالس خصوصی کشیده شده‌اند، خاطرنشان کرد: جشنواره‌ی موسیقی فجر می‌تواند محفلی باشد که استعدادهای جوان و حتی پیشکسوتانی که در شرایط عادی نمی‌توانند به‌دنبال کارهایی مانند گرفتن سالن، تبلیغات، مجوز و غیره باشند، در این جشنواره به صحنه بروند اما متاسفانه شاهدیم که روز به روز این آب باریکه درحال نابودی است و اگر به همین منوال پیش برود تا چند سال دیگر این چشمه نوظهور می‌خشکد.

همچنین چندی پیش ملیحه سعیدی طی مصاحبه‌ای گفته بود که چگونگی دعوت از بانوان هنرمند در جشنواره موسیقی فجر به معنای حذف تدریجی اساتید و جوان‌های فعال در عرصه‌ی موسیقی است که این مسئله در درازمدت باعث ایجاد دلسردی در بین بانوان هنرمند می‌شود. این نوازنده قانون اشاره کرده بود که اگر نگاه دقیقی به نوع برنامه‌ریزی ستاد برگزاری این دوره از جشنواره موسیقی فجر انداخته شود؛ می‌بینیم که در این دوره از جشنواره موسیقی فجر برخی گروه‌ها فقط به‌منظور پرکردن جدول برنامه‌های جشنواره حضور دارند.

البته وی تاکید کرده؛ به‌دلیل عدم رقابت سالم بین گروه‌های موسیقی بانوان، کیفیت کنسرت‌های ویژه‌ی بانوان بسیار پایین آمده ‌است.

سعیدی به متولیان برگزاری جشنواره موسیقی فجر سفارش کرده که بهتر است، بودجه‌ای که برای برگزاری جشنواره موسیقی فجر صرف می‌شود؛ صرف بخش‌های دیگر فرهنگی مانند آموزشگاه‌ها، تجهیز هنرستان‌های موسیقی یا بخش پرداخت دستمزد به هنرمندان شود.

دوازدهم بهمن هشتاد و نه

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید