پوشش رسانه ای کنسرت ها، نمایش و همایش ها، موسیقی هنری ایران

samandehi

logo-samandehi

مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اپرت ˝رودابه˝ نمایشیشاعرانه و موسیق عاشقانه

موسیقی هنری ایران: رضا کلانتری: اپرت ˝رودابه˝ با توجه به نوعداستان و قالب اثر، سعی در به نمایش گذاشتن داستان با فرم و شکل خاص دارد و تلاشمی‌کند از فرم تئاترگونه دوری کند، و آنچه در طول اجرا خودنمایی می‌کند، موسیقی وآواز است.

سرویس موسیقی هنرآنلاین: اپرت "رودابه" برداشتی آزاد از داستان‌هایشاهنامه است که به داستان رودابه و زال اشاره دارد. متن نمایشی و اشعار به همراهموسیقی و آواز هم‌خوانی بازیگران با شکلی نو و برای نخستین بار در موسیقی کشورمانتوسط این گروه اجرا می‌شوند.

موسیقی این اپرت با سازهای پیانو و فلوت اجرامی‌شود و با توجه به نوع قالب این‌گونه آهنگسازی، موسیقی بیشتر توصیفی و دارای تم‌هایمشخص و شخصیت‌پردازی است. موسیقی در بخش‌هایی به سوی موسیقی متن رفته و سعی درهمخوانی و همراهی با صحنه دارد. در بخش‌های آوازی نیز به دلیل استفاده ازخوانندگان خوب و با تکنیک، آهنگساز با خاطری آسوده به ملودی‌پردازی و گنجاندنتکنیک‌های آوازی دست زده که این نشان از شناخت و تسلط آهنگساز به آواز و این قالبموسیقی دارد.

کارگردانی و صحنه‌پردازی نیز با توجه به نوعداستان و قالب اثر، سعی در به نمایش گذاشتن داستان با فرم و شکل خاص دارد و تلاشمی‌کند از فرم تئاترگونه دوری کند، هرچند در چند صحنه حرکات فرم و طراحی تئاتریدیده می‌شود؛ ولی آنچه در طول اجرا خودنمایی می‌کند، موسیقی و آواز است. اجرایبازیگران نیز در دو بخش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بخش‌های اجرای متن نمایش و بخش‌هایاجرای آریا‌ها یا آواز‌ها.

در بخش نمایش که روایت و گفت‌و‌گوی بازیگراندر صحنه‌های محتلف جریان دارد، روانی گفتار و پرهیز از حرکات اضافی و ادای درستکلمات خودنمایی می‌کند. با توجه به این نکته که این بازیگران همگی در زمینه موسیقیفعالیت می‌کنند و برای نخستین بار به اجرای نمایش می‌پردازند، اجرای بسیار خوبیدارند.

در بخش اجرای آواز که موضوع اصلی کار است، همگیآواز‌ها به صورت همخوانی و همچنین به همراه موسیقی بوده و در شخصیت‌پردازی وهمچنین چگونگی انتخاب خوانندگان، با توجه به توانایی موسیقایی و همچنین نمایشی،انتخاب‌های خوبی انجام شده است.

با توجه به نوع موسیقی، شعر کلاسیک شاهنامهبا وزن خاص و نوع کلمات و تکنیک خوانندگان، اجرای آوازی بسیار خوبی از این گروهشنیده می‌شود. خوانندگان با تکنیک‌های مناسب و کافی برای قطعات و آواز‌ها انتخابشده‌اند و هماهنگی بسیار خوبی در اجرا‌ها وجود دارد. فضاسازی چندلایه‌ای همخواناندر صحنه‌های گفت‌و‌گو‌های عاشقانه رودابه و زال، بسیار تاثیرگزار است و در اینصحنه‌ها هماهنگی همخوانان بیشتر خودنمایی می‌کند.

گریم، صحنه آرایی، دکور و... نیز با رنگ آمیزیخوبی اجرا شده‌اند و فضایی شاعرانه و عاشقانه القا می‌کنند. پس از سال‌ها که شاهداجرای چنین کاری هستیم، توصیه می‌کنم دیدن و شنیدن اپرت رودابه را از دست ندهید.

لازم به یادآوری است اپرت "رودابه"با آهنگسازی و تنظیم متن نمایش محمد کیاخسروی، کارگردانی سعید میرزایی، توسط گروهآوازی آیریک به سرپرستی شقایق باقری، از سوم اردیبهشت ۹۴ به مدت هفت شب، از ساعتبیست و یک، در سالن رودکی به صحنه می‌رود.


رضاکلانتری - آهنگساز، نوازنده تار و سه تار

ششم اردیبهشت نود و چهار

برای خرید بلیت کلیک کنید

لینک مطلب بر روی سایت هنرآنلاین

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید