پوشش رسانه ای کنسرت ها، نمایش و همایش ها، موسیقی هنری ایران

samandehi

logo-samandehi

مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فرهنگفر از زبان اهالی موسیقی

فرهنگفر از زبان زنده یاد استاد مهدی کمالیان: آقای فرهنگفر هنرمندی است که به تمام معنی از نظر اخلاقی پاک است. هنرخطاطی دارد. ضربش که معروف است. صدای گرم خیلی خوبی دارد. شعرشناس و شاعر است. ناصر فرهنگفر هنرمندی با شعور (و ادراک) هنری است و کارش تقویت اصالت ضرب است. یعنی کارهایش از اصالت ضرب خارج نشده. گاهی از اوقات یادم می آید، برومند که تار می زد فرهنگفر با ضرب همراهیش می کرد و گاهی ضد ضرب می زد. آقای برومند می خندید و می گفت: آقای فرهنگفر شیطانی نکن. یعنی (استاد برومند) کارش را پسندیده بود (که پذیرفته بود فرهنگفر با او تنبک بزند ). صدای ضرب ایشان از نجابت ذاتی برخوردار است. شاید همه رنجهایی که برده است، نتیجه صفای باطن اوست. فرهنگفر حساس است و از نامردی ها رنج می برد. من شخصا برای ایشان خیلی احترام قائل هستم. یک ضربی (تنبکی) آقای (حسن) محشون از منزل درویش خان خریده بود. این ضرب را به آقای(داریوش) صفوت داده بود به قیمت هزار تومان بفروشند. من مطلع شدم و به آقای برومند گفتم ضرب را من می خواهم، آقای برومند ضرب را از صفوت گرفت، بعد به من گفت: هفتصد تومان به آقای محشون بدهید. ضرب را آوردم منزل، تلفن کردم به آقای فرهنگفر، ایشان آن موقع در سیدخندان منزل داشت. منزل من در خیابان سلطنت آباد یا پاسداران فعلی بود. گفتم: یک ضرب است که باید بیایید و آن را ببینید. ایشان آمد. قدری نواخت و گفت: آقا خیلی عالیه، چقدر بم و خوب می خونه. وقتی خواست برود، گفتم: آقای فرهنگفر، این ضرب را من برای شما گرفتم. خیلی خوشحال شد. حتی پس از سالها که من به آمریکا رفته بودم، نامه داده بود و نوشته بود که، ضرب التقاتی صحیح وسالم است. خیلی خوشحال هستم که چنین کاری را در زندگیم انجام دادم. موسیقی دان اگر ساز مورد علاقه اش در دستش باشد، بهتر می تواند بنوازد. همچنان که یک نوازنده تار، اگر تار یحیی داشته باشد فکر می کنم مضرابش قوی تر ومسلط تر (می شود) و با عشق بیشتری می نوازد. این ضرب گویا بعدها در اثر حادثه ای می شکند و دوباره درست می شود. 

برگرفته از: گفته ها و ناگفته ها (خاطرات استاد مهدی کمالیان) فراهم آمده ی: بهروز مبصری

پاورقی ها:

یک. هنرمند بزرگ  ناصر فرهنگفر، سه ماه بعد از فوت استاد کمالیان درگذشت. روانشان شاد

دو. ضرب التقاتی استاد کمالیان در روزهای آخر عمر زنده یاد ناصر فرهنگفر، به آقای سعید میر حسینی فروخته شد. هم اکنون ضربی که از منزل درویش خان به دست آقای فرهنگفر رسیده بود، نزد ایشان است.

ایاز رزمجویی

بیست و دوم مرداد ماه هشتاد و یک

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

یادداشت سردبیر

پربیننده ها

جشنواره موسیقی فجر سی و دو

کنسرت ها

سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر