پوشش رسانه ای کنسرت ها، نمایش و همایش ها، موسیقی هنری ایران

samandehi

logo-samandehi

مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دلشدگان؛ فیلمی که به آن رحم نمی شود!

Delshodegan_small

دلشدگان، فیلمی از مرحوم علی حاتمی، که در ساختن سریال ها و فیلم های سینمایی و تلویزیونی ایران، آثار به یادماندنی بسیاری دارد، در نخستین ساعت های روز دوشنبه، بیست و نهم اردیبهشت از شبکه دوم سیما بار دیگر پخش شد. قبل از دیدن آن، این نکته به ذهنمان آمد که چگونه می خواهند آن را پخش کنند؟ فیلمی که بیشترین تصاویری که در آن به نمایش در می آید، همراه با ساز است و ... منتظر حذف بیشتر از پیش این فیلم بودیم که همان هم شد.

قطع تصویر و پی آمد آن ناقص ماندن قطعات اجرا شده در نماهای مختلف، تکه تکه شدن تصنیف های اجرا شده، ناقص کردن آوازها، سازها... همه و همه باعث شد تا آرزو کنیم دیگر این فیلم از تلویزیون پخش نشود. فیلمی که در مورد مقطعی از تاریخ موسیقی کشورمان است، مسلما آن چه در آن به نمایش در می آید، موسیقی است و ساز و آواز و... در حالی که آنچه دیده و شنیده می شود، تکه تکه هایی از یکی از بهترین کارهای موسیقی حسین علیزاده و محمد رضا شجریان است. آیا اگر حاتمی زنده بود، اجازه تکه تکه کردن فیلمش را می داد؟ آیا می توانست ببیند که یکی از آثارش را به صورت بسیار نامطلوب به نمایش درآورند؟ در مورد فیلم دلشدگان صحبت زیاد است. کاری به کیفیت فیلم نداریم که خود از ساختاری ضعیف و داستانی دستکاری شده و غیرواقعی برخوردار است. ولی حال که چنین فیلمی ساخته شده و زحمتی کشیده شده، آیا درست است که با آن چنین کنند؟ هر بار که پخش می شود از زمان آن کم می شود و به بدترین شکل ممکن هم سانسور می گردد. از دست اندرکاران زحمتکش تلویزیون که می دانیم آن ها هم نمی خواهند چنین شود، خواهشمندیم که دیگر دلشدگان را پخش نکنید. چون کم کم داستان آن در حال تغییر است و از موسیقی به سمت چگونگی زندگی سفیر ایران در فرانسه و نشان دادن آثار باستانی و معماری فرانسه و نشان دادن گل و... گرایش پیدا کرده است. اکبر عبدی هم در صحبت هایش به اهمیت موسیقی در این فیلم صحبت کرد و شکل نامطلوب پخش فیلم، تبلیغات و... که باعث شد این فیلم به این حال و روز بیفتد. در پایان یاد علی حاتمی را گرامی می داریم.

رضا کلانتری

بیست و نهم اردیبهشت ماه هشتاد و دو

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید