پوشش رسانه ای کنسرت ها، نمایش و همایش ها، موسیقی هنری ایران

samandehi

logo-samandehi

مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بزرگترین کارگاه سازسازی ایران، تعطیل!

Dalahou01_small

واحد مرکزی خبر، مهر: می گویند موسیقی سنتی ایران منسوخ شده است!

بزرگترین کارخانه ساز ایران علیرغم دستور رییس جمهور درحال تعطیل شدن است.

علیرغم وجود مجوزهای لازم و قانونی، بزرگترین کارخانه ساز ایران به دلیل نبود تسهیلات لازم، درحال تعطیل شدن است. شاید از این جهت که برخی می گویند با وجود موسیقی پاپ موسیقی سنتی منسوخ شده است و بویژه با توجه به واردات ساز چینی نیازی به تولید ساز نیست!

کارگاه ساز سازی دالاهو

علیرضا دوامی سازنده سازو مدیرعامل کارخانه سازسازی دالاهو، در مورد ویژگی های این کارخانه که در حال حاضر به عنوان بزرگترین کارخانه سازسازی ایران محسوب می شود، گفت: سال هفتاد و شش مجوز احداث این کارخانه را از وزارت ارشاد دریافت کردم. در سال هفتاد و هشت در کارخانه آغاز به کار کردم و آن موقع شرایط اجتماعی را مناسب احداث این فضا دیدم. تا پایان سال هفتاد و نه قسمت عمده کارخانه را ساختیم و توانستیم برای چهل نفر اشتغال زایی کنیم. به مدت یک سال تولید آزمایشی ساز داشتیم. تا پایان سال هشتاد به این نتیجه رسیدیم که می توانیم در این زمینه فعالیت گسترده ای داشته باشیم. این کارخانه در دو بخش تولید سازهای موسیقی سنتی و موسیقی کلاسیک فعالیت می کند. سالن آن پنج هزار متر است و دوازده هزار متر زمین دارد .اما در سال هشتاد و دو با مشکلات فراوانی روبرو شدیم و علیرغم اینکه طبق قانون اولویت با بررسی طرح های نیمه تمام است، اما متاسفانه تسهیلات لازم به ما پرداخت نمی شد. من هم مجوز وزارت ارشاد، هم وزارت تعاون را داشتم، اما متاسفانه علیرغم همه این مسائل برای پرداخت تسهیلات، بانک که تنها می تواند در زمینه اعداد و ارقام نظر بدهد و باید تابع دستور عمل کند، به بررسی طرح اصلی احداث کارخانه پرداخت. حتی آقای مسجد جامعی برای افتتاح کارخانه تشریف آوردند و بعد از آن متاسفانه شاهد این اتفاقات بودیم. برای من بسیار اعجاب انگیز بود که چطور می شود در زمانی که هیچ چیز، نه دولت و نه قوانین تغییر کرده اند، توجیه اقتصادی یک کارخانه از اعتبار ساقط شود. آن هم به این دلیل واهی که ساز چینی وارد می شود. در حالی که سازی که ما تولید می کنیم نصف قیمت سازهای چینی هم برای مصرف کننده ایرانی در نمی آید. از طرفی اشتغال زایی که ما در کارخانه دالاهو ایجاد کرده بودیم، بسیار قابل توجه بود. مدیرعامل کارخانه دالاهو گفت: با توجه به این مشکلات، من نامه ای به آقای خاتمی نوشتم و از ایشان خواستم که راسا موضوع را پی گیری کنند. ایشان هم طی نامه ای رسمی، از نهادهای مربوطه مساعدت لازم را خواستار شدند. اما بازهم هیچکسی کار ما را راه نینداخت و ما به مشکلات مالی با بانک برخوردیم. با اینکه آقای خاتمی روی آن نامه دستور داده بود. هرچند من معتقدم که دستور به تنهایی نمی توانست کافی باشد و باید با تخلفات قانونی پی گیری های لازم انجام می شد. وی در پایان گفت: در حال حاضر دالاهو از اسفند ماه هشتاد و دو به دلیل نبود امکانات مالی و تخصیص اعتبارات لازم، تعطیل شده است. توجیه آنها هم این است که موسیقی سنتی ایران درحال منسوخ شدن است و نیازی به تولید انبوه ندارد. حتی اگر این گفته نادرست، درست هم باشد، باید بگویم که کارخانه ما بخش موسیقی کلاسیک هم دارد و ما تولید کننده انبوه ویولن و گیتار هستیم. آیا واردات سازهای چینی که به ضرر تولیدات داخلی تمام شوند، به سود هنرمند ایرانی و حتی دولت و بانک ایران است؟ به نظرنمی رسد که توجیه مناسبی باشد.

جهت اطلاع: شایان ذکر است که تمامی نامه ها، مدارک و مستندات ذکر شده در این مصاحبه توسط خبرنگار مهر رویت شد و تعدادی از آنها در خبرگزاری موجود است.

بیست و یکم دی ماه هشتاد و سه

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید