پوشش رسانه ای کنسرت ها، نمایش و همایش ها، موسیقی هنری ایران

samandehi

logo-samandehi

مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گروه عرفان قادری دف نوازان سنندج، یکی از قدیمی ترین و معتبرترین گروه های دف نوازی شهر سنندج است. مطالبی که در بروشور اجرای این گروه در فرهنگسرای نیاوران تهیه شده، توسط یکی از دوستان به دست ما رسیده است. برای آشنایی بیشتر شما عزیزان این مطلب را در زیر می آوریم.


گروه عارفان قادری دف نوازان سنندج

Aghe_Ghosi_small

واحد مرکزی خبر، خبرنگار سایت: دف نوازی و خواندن اشعار مذهبی جزء سنن بسیار کهن عرفای منطقه غرب ایران علی الخصوص سنندج می باشد. این مراسم به طور معمول هر جمعه در محفل درویشان برگزار می شود. گذشته از آن، روزهای مبارک در تقویم مذهبی، چون عید قربان، مولود پیامبر(ص) و معـراج (بیست و هشتم رجب)، نیز می توانند موقعیّت های مناسبی برای اجرای این مراسم به حساب آیند. حضور دف نوازان به روی صحنه و در برابر تماشاچیان لطمه ای به اصالت و کیفیت کار آنها وارد نمی کند. چرا که درویشان قادری عموما مردم عادی را از تماشای مراسم خود منع نمی کنند. گاه حتّی، به خصوص در اعیاد مذهبی، با نصب بلندگو در خارج خانقاه و پخش صدای مراسم برای تمام محلّه در ارتباط گیری با مردم عادی اصرار نیز می ورزند.

خلیفه میرزا آغه غوثی

هر ذکر از دو قسمت تشکیل می شود، ذکر تهلیل یا نشسته و ذکر توحید یا قیام.

ذکر تهلیل بایک آواز به وزن آزاد شروع می شود که بیشتر به صورت گفتاری آوازی است. کلام این بخش شامل صلوات، ذکر نام اولیا و معصومین و غیره است. بعد از آن نوبت به چند آواز موزون می رسد که، می تواند تمام ذکر تهلیل را دربربگیرد. هر آواز شامل یک تم کوتاه چند میزانی است بر روی اشعار کلاسیک فارسی یا کردی که به همراه چند دف مکررا اجرا می شود. قطعات پیچیده تر چیزی از یک تصنیف کم ندارند. از معروف ترین آنها می توان به، ما در دو جهان غیر خدا کار نداریم، از من چرا رنجیده ای و، باز هوای وطنم آرزوست اشاره کرد، این بخش، با تاثیرگذاری عمیقی که ناشی از قدرت مقاومت ناپذیر ریتم های اجرا شده توسط دف های پرطنین است، نوعی سماع صوفیانه محسوب می شود(یک).

در این سماع تنها ساز ملودیکی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد نی است. اما، این امر رواج زیادی ندارد. در مقابل دف عالی ترین ساز مراسم و عضو جدایی ناپذیر آن به حساب می آید. قدرت صوتی این ساز در برانگیختن حال و ایجاد هیجان نقش مهمّی ایفا می کند. همچنین این ساز مقدّس دارای جنبه های نمادین بسیار نیز هست. از جمله اینکه تعداد حلقه های زنجیر آن صد و یک عدد با تعداد صفات باری تعالی مطابقت دارد.

در ذکر قیام یا توحید، که بلافاصله پس از آن آغاز می شود، همه شرکت کنندگان برمی خیزند و به همراهی دف و ساز کوبه ای دیگری که طبل یا تاس نامیده می شود به اجرای ضربی ذکرهایی از قبیل اله، حی هو،حی اله و غیره می پردازند. گاه اتفاق می افتد که بر زمینه ذکر مکرر، آوازی موزون توسّط یک یا چند درویش اجرا می شود که ترکیبی سخت زیبا و موثر پدید می آورد. سرعت در این بخش، با افت و خیزهایی، رفته رفته افزایش می یابد و اغلب در این حالت ریتم های دوتایی به طرز نامحسوسی و با افزایش سرعت به ریتم های سه تایی تبدیل می شوند. شرکت کنندگان، که از ابتدای قیام موهای بلند خود را باز کرده و روی شانه ها ریخته اند، با حرکات موزون و دم و بازدم های پر صدا ذکرهای خود را همراهی می کنند. به تدریج همگان به وجد می آیند و مراسم به مرحله ای نزدیک می شود که در آن هر کس ذکر دلخواه خود را بدون دغدغه هماهنگی با دیگران می خواند. سرعت بار دیگر افزایش می یابد و یک دقیقه قبل از پایان، با سکوت دف ها، ذکر بسیار سریعی خوانده می شود و مراسم که می تواند از سه ربع ساعت تا بیش از دو ساعت به طول انجامد، با ذکر اله اله اله هی و فاتحه پایان می یابد.

موارد ذکر شده می توانند برحسب حال و هوای مجلس و موقعیت اجرای مراسم تغییرات بسیاری داشــــته باشند و به دلیل این ویژگی و با تأکید خلیفه میرزا آغه صحبت از محتوای دقیق برنامه امشب ممکن نیست.

خلیفه میرزا آغه غوثی

سرپرست گروه دف نوازان، خلیفه میرزا آغه غوثی(دو)، متولد هزار و سیصد و هفت است و پنجاه سال است که به اجرای مراسم ذکر می پردازد. خوانندگی و دف نوازی را از پدرش، که وی نیز از بهترین دف نوازان کردستان بوده، فراگرفته است. وی بیش از سی و پنج سال است که در خانقاه خود به عنوان خلیفه، به ترویج طریقت قادریه در کردستان مشغول است. از جمله فرزندان وی عبدالرحمان و علیرضا هستند که از کودکی زیر نظر پدر به سیر و سلوک و فراگیری ذکرها و نغمه های عرفانی و نواختن دف مشغول اند.

Sanandaj_Daf_Plyrs_Erfan_Ghaderi_small

گروه دف نوازان

خلیفه میرزا آغه با گروهش در جشنواره های متعددی حضور داشته و به کشورهای متعددی از جمله فرانسه (اجرا در مرکز یونسکو)، ترکیه، کلمبیا، اکوادور، پرو، پاناما و دوبی جهت اجرای مراسم مسافرت کرده است. اعضای ثابت گروه عبارتند از:

گروه دف نوازان

خلیفه میرزا آغه غوثی، همخوان و نوازنده دف

عبدالرحمن غوثی، همخوان و نوازنده دف

علیرضا غوثی، همخوان و نوازنده دف

-----------------------

یک: برای جزئیات بیشتر در مورد ذکر و سـماع رجوع کنید به ساسان فاطمی، موسیقی قدسی در گواتی و سماع، فصلنامه هنر تابستان هزار و سیصد و هفتادو  هشت.

دو: غوث به معنای فریادرس و یاور لقب عبدالقادر گیلانی بوده است.

هفتم خرداد ماه هشتاد و سه

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید