پوشش رسانه ای کنسرت ها، نمایش و همایش ها، موسیقی هنری ایران

samandehi

logo-samandehi

مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی با عثمان محمد پرست

آشنایی با عثمان محمد پرست واحد مرکزی خبر، مهر: استاد حاج عثمان محمد پرست، فرزند دین محمد، ملقب به عثمان خوافی، از نوازندگان چیره دست دوتار است که در بداهه، پنجه ای غرورآفرین و یگانه دارد. استاد حاج عثمان محمد پرست در سال هزهر و سیصد و هفت در بخش رود خواف از شهرهای جنوب شرقی استان خراسان در حاشیه کویر به دنیا آمد. وی از طایفه بای که طایفه ای دامدار و چادرنشین هستند، می باشد.

استاد محمد پرست درباره شروع فعالیت های خود در عرصه موسیقی می گوید: از دوازده یا سیزده سالگی با دوتار هم نواز شدم و روزها و شب ها بعد از فراغت از کار که جوهر هر مرد خوافی است، به سماع روحانی با خویشتن خویش می پرداختم و هیچ گاه استادی در این زمینه نداشتم. دو تار یعنی عشق، دوتار، ساز آرام و ملایمی است که هم نوازنده را آرامش می دهد و هم مردمی را که علاقمند به این ساز هستند. استاد عثمان محمد پرست، در خصوص منشا دوتار نوازی می گوید: خاستگاه دوتار سه شهر خواف، تایباد و تربت جام است که بیشتر آهنگ های فارسی و محلی می پردازند و بعد از آن هم در قوچان، شیروان و بجنورد دوتار رایج است که با آن آهنگ های کردی و ترکی می زدند، از آنجا هم به ترکمن ها در گنبد کاووس رسید که با دوتار آهنگ های ترکمنی می نواختند. این استاد موسیقی مقامی، به کشورهای بسیاری مانند امریکا، آلمان، فرانسه و کره شمالی دعوت شد، اما نرفت .وی در این باره می گوید: من به اجرای برنامه در یک کشور دیگر افتخار نمی کنم، بیشتر دوست دارم در خدمت مردم عزیزم باشم اما به دلایلی به دو کشور سوریه و ژاپن سفرهایی داشتم .استاد محمد پرست آثار مطرح و معروفی دارد که مطرح ترین آنها، مقام نوایی از اشعار طبیب اصفهانی می باشد که با پنجه سحرآمیزش از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام های این دیار، اجراهای گوناگونی را درعین وحدت آفریده است که هر کدام حال و هوای خاص خاصه داشته و شنیدن آنها هم حال و هوای خاصی را می طلبد .وی در خصوص دیگر فعالیت های هنری اش می گوید: برای شروع فیلم فردا که کار مشترکی بین ایران و ژاپن بود، به ژاپن سفر کردم و در آن به ایفای نقش اصلی پرداختم و در فیلم های در غبار نور و زیر سلطه من آیید و سفر شرکت کردم که در آنها قطعاتی از دوتار می نوازم .استاد حاج عثمان محمد پرست در جامعه یاوری فرهنگی جنوب خراسان که جامعه ای متشکل از خیرین می باشد، نقش بسزایی ایفا کرده است، این جامعه بالغ بر صد و هفتاد مدرسه در شهرهایی مثل نهبندان، قائن، بیرجند، تایباد، سرخس، چناران، خواف و... بنا کرده و خدماتی از قبیل برق رسانی و خرید خودرو و ... در این جامعه داشته است. استاد عثمان محمد پرست، شش پسر و سه دختر دارد که همه دوستار هنرند، اما به امر پدر خود، به فراگیری موسیقی به طور جدی نپرداختند.

هفدهم مهرماه هشتاد و چهار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید