پوشش رسانه ای کنسرت ها، نمایش و همایش ها، موسیقی هنری ایران

samandehi

logo-samandehi

مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موسیقی سریال ها در حد فاجعه است

موسیقی سریال هایی که در ماه مبارک رمضان از تلویزیون پخش می شود را می توان بی نظیر دانست. چرا که تا به حال این چنین و تا به این حد و یک جا مجموعه ای بس سخیف گرد هم نیامده بودند. حال باید از مدیران موسیقی تلویزیون این پرسش را مطرح کرد که آیا ما تا بدان حد کوته فکر شده ایم که این چنین با فرهنگ و هنر خود رفتار می کنیم؟ مردم ما آن قدر سطحی نگر شده اند که تلویزیون ملودی یک فیلم هندی دهه های قبل را با شعر فارسی که البته بسیار پرمعنا ولی بی ربط به سریال و ملودی است، را به ما تحویل می دهد؟ ما تا بدان حد در داشتن خواننده فقیر شده ایم که کسانی را که به هیچ وجه صلاحیت خوانندگی ندارند، ولی در اول و آخر تیتراژها برای خود می خوانند را تحویل ما می دهید. خواندن و خوانندگی یک سری پارامترهایی دارد که بسیار هم سخت به دست می آیند و چه بسیار کسانی که از هر لحاظ شرایط آن را دارند ولی نمی توانند به عنوان خواننده خود را مطرح کنند، چرا که فقط داشتن صدای خوب و دلنشین ملاک نیست. آنگاه می بینیم کارگردان سریال آواز می خواند، خواننده ای هم که همراهی کننده اوست... پس از دیدن حدود پانزده شانزده قسمت از این سریال ما هنوز متوجه نشدیم سبک خواندن او چیست و کجایی می خواند. خارج خواندن و فالشی که در صدای او نمایان است و دیگر برای ما عادی شده است، به کنار. دیگری با صدای خارج و کپی برداری از دیگر خواننده این که خود نیز این چنین است، به همراه چند خط به اصطلاح کر که همگی فالش هستند، می خواند. ملودی های موسیقی ایران دیگر نمی توانند ما را ارضا کنند پس بهتر است از دیگر کشورها کمک بگیریم، مثل هندوستان!!!. تیتراژ پایانی سریال دیگر مراسم زار بوشهر و هرمزگان و گواتی بلوچستان را گردهم آورده، که در آغاز با کمانچه لری همراه بود! در ادامه یاد موسیقی عرب و کمی هم کردی افتادیم. آخر این چه موسیقی است که کارشناسان موسیقی هم تاکنون نتوانستند آن را آنالیز کنند؟

ان شااله در سال آینده ترکیب های دیگری هم از موسیقی ها خواهیم داشت، مثل ترکیب موسیقی لری با راک اند رول، و جبپسی و موسیقی مراسم رقص شمشیر ترکمن ها، موسیقی آذری به همراه موسیقی هارد راک که کمی شعر دشتستانی و موسیقی چینی آن را همراهی می کند.

دوستانی که فکر می کنند ما اشتباه می کنیم ما را از اشتباه درآورند.

امیر نوری

بیست و نهم مهرماه هشتاد و چهار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید