خط کشی بین سبک‌های موسیقی درست نیست

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in تازه ها بازدید: 1423

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خط کشی بین سبک‌های موسیقی درست نیست

خط کشی بین سبک‌های موسیقی درست نیست
خط کشی بین سبک‌های موسیقی درست نیست

یک نوازنده و کارشناس حوزه موسیقی تأکید کرد: سبک‌هایی مانند پاپ و سنتی فقط ابزار ارائه موسیقی هستند و اگر در یک اثر، خلاقیت، فکر، ظرافت و عمق وجود داشته باشد، اثر خوب و قابل قبول خواهد بود.

فاضل نیک‌رفتار - کارشناس ارشد رشته موسیقی - در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در استان البرز، با اشاره به وجود فاصله‌ای عمیق میان موسیقی پاپ و موسیقی سنتی در جامعه امروز، اظهار کرد: در سال‌های گذشته شاهد تغییرات محسوسی در سلیقه موسیقایی مردم، بویژه نسل جوان بوده‌ایم. هرچند بزرگان موسیقی سنتی ایران هنوز طرفداران زیادی دارند و بلیت کنسرت‌های‌شان به سرعت به فروش می‌رود، ولی به گروه‌های کمتر شناخته‌شده در این سبک، اقبال چندانی نمی‌شود و آن‌ها نمی‌توانند در مقابل خوانندگان پاپ مقاومت کنند. صحت این ادعا وقتی ثابت می‌شود که یک خواننده پاپ کنسرت برگزار می‌کند و تمام صندلی‌های سالن برای چند شب پر می‌شود، ولی اغلب سالن‌هایی که کنسرت‌های سنتی در آن‌ها برگزار می‌شود، به زحمت تا نیمه پر می‌شود.

این نوازنده گیتار بیان کرد: باید پذیرفت، کمتر پیش می‌آید که یک جوان 24 ساله از روی علاقه و انتخاب خودش، به سمت موسیقی سنتی کشیده شود، چون افراد در این سن، هیجان و انرژی زیادی دارند که موسیقی سنتی از عهده تخلیه آن برنمی‌آید. مخاطبان موسیقی سنتی از نظر سن، روحیه، هیجانات و حتی پایگاه اجتماعی، با مخاطبان موسیقی پاپ متفاوت هستند.

او همچنین اظهار کرد: این تفاوت نشان‌دهنده برتری هیچ‌یک از این سبک‌ها نسبت به دیگری نیست؛ ولی متأسفانه برخی به‌صورت تعصبی به این مقوله نگاه می‌کنند. برخی معتقدند که طرفداران موسیقی پاپ، افرادی سبک‌سر هستند که هیچ درکی از اصول و قواعد حرفه‌ای موسیقی ندارند و صرفا برای تفنن به این سبک علاقه نشان می‌دهند.

این مدرس سازدهنی توضیح داد: این افراد فکر می‌کنند طرفداران موسیقی پاپ، هنرمندان موسیقی سنتی را منزوی می‌کنند. در مقابل نیز کسانی هستند که معتقدند موسیقی سنتی به‌دلیل داشتن چارچوب خشک و غیرقابل انعطاف خود، دیگر نمی‌تواند جوابگوی نیاز روز مردم باشد. آن‌ها معتقدند جامعه به موسیقی نیاز دارد تا امید را در دل‌های مردم زنده کند و غم و اندوه را از دل‌های‌شان دور کند.

او با اشاره به ضرورت حمایت منصفانه و برابر مسؤولان از همه سبک‌های موسیقی، گفت: متأسفانه مسؤولان حوزه موسیقی کشور دل چندان خوشی از سبک پاپ ندارند و بیشتر حمایت خود را به حوزه موسیقی سنتی معطوف کرده‌اند که این اصلا عادلانه نیست. بیشتر هنرمندان موسیقی سنتی به‌راحتی می‌توانند برای کنسرت‌های خود تبلیغات محیطی انجام دهند، مراسم رونمایی برای آلبوم خود برگزار کنند. در حالی که در برخی استان‌ها، مسؤولان حتی اجازه برگزاری کنسرت‌ به گروه‌های موسیقی پاپ نمی‌دهند، چه برسد به این‌که بخواهند از هنرمندان این حوزه حمایت کنند.

وی بیان کرد: موسیقی‌ای که به جامعه تزریق می‌شود بسیار مهم است، ولی باید به سلیقه و خواسته مردم نیز احترام گذاشت و به آن‌ها اجازه داد که با دید باز سبک موسیقی مورد علاقه خود را انتخاب کنند. بدون شک، اگر به سلیقه و انتخاب مخاطبان درباره سبک موسیقی احترام نگذاریم، باید منتظر باشیم که موسیقی غربی و غیرمجاز راه خود را به خانه‌های مردم باز کند و هدایت سلیقه موسیقیایی آن‌ها را به‌دست بگیرد.

سیدموسی حسینی کاشانی - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز - نیز درباره جایگاه موسیقی در زندگی مردم گفت: موسیقی یکی از نیازهای غریضی انسان است و نقش به‌سزایی در حفظ سلامت روحی و جسمی افراد ایفا می‌کند.

او در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا توضیح داد: موسیقی فاخر نقش به‌سزایی در تلطیف فضای کلی جامعه و همچنین کاهش برخی آسیب‌های اجتماعی دارد. بدون شک در کشورهایی که به موسیقی به‌عنوان هنری جدی و حرفه‌ای نگاه می‌شود، آمار جرم، بیماری‌های روحی و ... پایین‌تر از سایر جوامع است. تأثیر موسیقی در افراد به‌گونه‌ای است که حتی در رفتار آنی و مقطعی کسانی که از سالن کنسرت موسیقی پاپ، سنتی و فولکلور خارج می‌شوند نیز به خوبی مشهود است.

حسینی کاشانی به برنامه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز مبنی بر برگزاری کنسرت‌های موسیقی در استان اشاره کرد و گفت: برگزاری کنسرت‌های موسیقی مطالبه هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر موسیقی است و نمی‌توان از کنار آن به سادگی گذشت. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز طبق روال سال‌های گذشته، به این مطالبات در چارچوب قانون و سیاست‌های کلی وزارت ارشاد پاسخ می‌دهد.

وی ادامه داد: البته این اداره کل در موضوع برگزاری کنسرت‌ها به مدیریت ذائقه مخاطبان نیز توجه ویژه‌ای دارد و تلاش می‌کند کنسرت‌های موسیقی را هدفمند برگزار کند. بر این اساس اولویت اول اداره کل ارشاد در سال جاری حمایت از برگزاری کنسرت‌های موسیقی سنتی است و پس از آن، برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی فولکلور و پاپ برنامه‌ریزی می‌کند.

حسینی کاشانی توضیح داد: امسال شاهد صدور مجوز کنسرت‌های موسیقی سنتی بیشتری در مقایسه با سایر سبک‌ها خواهیم بود. امسال سالن‌های بزرگ‌تری برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی سنتی اختصاص می‌یابد و کنسرت‌های موسیقی پاپ در سالن‌های کوچک‌تر که نظارت و کنترل آن‌ها به‌راحتی انجام می‌شود، برگزار خواهد شد.

او به برخی جهت‌گیری‌های نامناسب درباره موسیقی فاخر اشاره کرد و افزود: برخی تصور می‌کنند که موسیقی سنتی موسیقی فاخر است و سایر سبک‌های موسیقی از ارزش و اعتباری برخوردار نیستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز ادامه داد: خط کشی بین سبک‌های مختلف موسیقی درست نیست، چون هریک از این سبک‌ها مخاطبان خاص خود را دارند و در داخل و خارج کشور حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

وی بیان کرد: در طول سال‌های گذشته شاهد انتشار آلبوم‌ها و قطعات فاخری در حوزه موسیقی پاپ بوده‌ایم. این آلبوم‌ها توانسته‌اند جای خود را در میان مردم باز و تصور عمومی درباره موسیقی پاپ را اصلاح کنند. تعدادی آلبوم نیز در حوزه موسیقی سنتی به بازار عرضه شده که نتوانسته‌اند رضایت عمومی را جلب کنند و دیدگاه برخی نسبت به این سبک را تغییر داده‌اند.

او ادامه داد: سبک موسیقی نباید حساسیت‌زا باشد، چون موسیقی فاخر در هر سبکی که باشد، جای خود را در میان مردم باز می‌کند و ماندگار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز توضیح داد: وزارت ارشاد وظیفه دارد ویژگی‌های موسیقی فاخر را به مردم معرفی و به فراخور امکانات و اعتباراتی که در اختیار دارد در راستای حفظ موسیقی غنی ایرانی تلاش کند. وزارت ارشاد هم بر شعر و هم بر ساخت موسیقیایی آلبوم‌هایی که قرار است به بازار عرضه شوند، نظارت دارد تا بتواند ذائقه مردم را به سمت موسیقی فاخر هدایت کند.

حسینی کاشانی اضافه کرد: بخشی از فرهنگ و هویت غنی ایرانی - اسلامی در موسیقی کشور نهفته است. بنابراین هم هنرمندان و هم مسؤولان این حوزه وظیفه دارند از این داشته‌های فرهنگی حفاظت و آن را به نسل‌های بعد انتقال دهند. هنرمندان موسیقی باید با استفاده از علم روز دنیا و شیوه‌های جدید، نسبت به تولید آثار فاخر در این حوزه اقدام و از این طریق زمینه رشد و شکوفایی بیش از پیش این هنر متعالی را فراهم کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت