ماندن در کشور، تاوان عشقم به ایران است

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in گفت و گوهای ویژه بازدید: 369

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ماندن در کشور، تاوان عشقم به ایران است

ماندن در کشور، تاوان عشقم به ایران است

ماندن در کشور، تاوان عشقم به ایران است
ماندن در کشور، تاوان عشقم به ایران است

استاد آواز ایران با بیان اینکه ایران کشوری است پر از تناقض و با این وجود، عاشق ایران است، گفت: عشق به ایران باعث شد زندگی بدون دغدغه در خارج از کشور را رها کنم و در ایران بمانم و ظاهرا چاره ای نیست باید برای عشق به وطن تاوان داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ مراسم"شب شهرام ناظری با یونسکو" در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد با همکاری موسسه فرهنگی هنری مانا نقش برگزار شد.

در این مراسم هنرمندانی از جمله مسعود جعفری جوزانی، سحر جعفری جوزانی، رویا نونهالی، بیوک موسوی مدیر کاخ موزه سعدآباد، مسعود سلطانی فر (معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری) و محمد حسن طالبیان(معاون سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری) حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم بیوک موسوی مدیر کاخ موزه سعدآباد با تبریک اعیاد پیش رو، با بیان تاریخچه کاخ موزه سعدآباد اظهارکرد: با پیروزی انقلاب اسلامی شرایطی فراهم شد تا این ارگ حکومتی با مجموعه‌ای از  مراکز فرهنگی به کار خود ادامه دهد. با توجه به اینکه دفتر منطقه‌ای یونسکو در کاخ سعدآباد مستقر است با مجموعه فرهنگی سعدآباد همکاری می کند.

او ادامه داد: امروز برای صلح خواهی و صلح طلبی چه بهتر با نوای موسیقی همراه شویم

استر کیش لاروش(مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران) نیز در این مراسم اظهار کرد: بسیار خوشحالم از طرف یونسکو برای اجرای بی نظیر استاد ناظری و به شما خوش آمد می‌گویم.

 او با بیان اینکه هدف یونسکو ایجاد صلح و نابودی فقر است ادامه داد: همانطور که می دانید یونسکو برای رسیدن به اهدافش از طریق فرهنگ و تمدن وارد می شود.

 نماینده سازمان ملل در ایران گفت: موسیقی ابزاری است برای برقراری ارتباط انسان ها با فرهنگ های مخالف. امشب به خود می‌بالیم چرا که یکی از انسان‌هایی که با موسیقی به مردم عشق و صلح را هدیه می‌کند، در کنار ماست.

لاروش با اشاره به شهر کرمانشاه زادگاه شهرام ناظری خاطرنشان کرد: آثار وی به شیوه های مختلف معرف فرهنگ و موسیقی ایرانی است و مولانا و شاعران ایران را به همگان معرفی کرده است.

 لاروش با اشاره نشان شوالیه که از طرف کشور فرانسه به ناظری اهدا شده اضافه کرد: او جوایز مختلفی را دریافت کرد و ما مفتخریم که استاد ناظری دعوتمان را پذیرفتند.

او با ابراز تشکر از موسسه مانا نقش برای حمایت ها و ترویج میراث فرهنگی در منطقه بیان کرد: شهرام ناظری در حال تولید آلبوم جدیدی ست؛ این پروژه تصاویری از آثار تاریخی فرهنگی شهر اصفهان به همراه موسیقی ایرانی است.

در ادامه این مراسم قطعاتی از موسیقی دو نوازی کمانچه و عود نواخته شد.

پس از آن خانم لاروش با اعلام اینکه شهرام ناظری قطعاتی از آلبوم جدید خود را اجرا می کند از او دعوت کرد تا روی سن بیاید.

شهرام ناظری با عذرخواهی از تاخیرش اظهار کرد: با توجه به اینکه قبلا در بزرگداشتی که یونسکو برای حافظ در پاریس برگزار کرده بود حضور داشتم، تصور می کردم برنامه‌های یونسکو تنش و مشکل نداشته باشد اما ظاهرا اینطور نیست.

او با بیان اینکه تمایل ندارد مراسم بزرگداشت و تقدیر برایش برگزار شود، گفت: از آنجا که در گذشته با یونسکو همکاری داشتم و همچنین برای معرفی میراث فرهنگی اصفهان قطعاتی را اجرا کرده بودم، پس از آشنایی با خانم لاروش قبول کردم این مراسم برگزار شود و امیدوارم از دیگر هنرمندان نیز قدردانی شود.

شوالیه آواز ایران خاطر نشان کرد: ایران کشوری است پر از تناقض و این کش و قوس‌ها سالهاست که وجود دارد ما نیز در این ۳۷ سال به این کش و قوس ها عادت کرده ایم اما با تمام این مشکلات عاشق ایران هستم.

ناظری با بیان اینکه فرصت های زیادی برای زندگی در خارج از کشور داشته تصریح کرد: عشق به ایران باعث شد زندگی بدون دغدغه در خارج از کشور را رها کنم و در ایران بمانم و ظاهرا چاره ای نیست باید برای عشق به وطن تاوان داد

در ادامه ناظری با نواختن ساز سه تار، ابیاتی از اشعار شفیعی کدکنی در مدح منصور حلاج را اجرا کرد.

 شوالیه آواز ایران همراه گروه مولوی نیز دو قطعه موسیقی با اشعاری از مولانا اجرا کرد.

 در پایان نیز محمد حسن طالبیان با تشکر از یونسکو در سخنانی کوتاه گفت: امیدوارم تقدیر از هنرمندان این میراث ناملموس و معنوی ما ادامه داشته باشد.

پس از آن نیز با حضور خانم لاروش و موسوی مدیر کاخ موزه سعدآباد با اهدای لوح تقدیر از شهرام ناظری(شوالیه آواز ایران) تقدیر شد.

شهرام ناظری خواننده، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و از برجسته‌ترین هنرمندان موسیقی اصیل ایرانی و استاد موسیقی مقام ایرانی است. ناظری به «شوالیه» معروف است. شهرام ناظری در بیشتر آثار خود از شعرهای مولانا بهره برده‌است و طی ۳۰ سال فعالیتِ هنری، توانسته سبک جدیدی از موسیقی را که آمیخته به ادبیات حماسی و عرفانی ایران است به‌وجود آورَد.

ناظری، علاوه بر بهره‌گیری از شعرهای مولوی در زمینهٔ استفاده و استوارسازی شعر معاصر پارسی بر روی موسیقی سنتی ایرانی نیز پیشرو بوده‌است. علاوه بر این‌ها شهرام ناظری از اولین کسانی‌ است که با استفاده از موسیقی مقامی، اشعار شاهنامهٔ فردوسی را اجرا کرده‌است. وی تاکنون بیش از ۴۰ آلبوم موسیقی منتشر کرده‌است.

از معروف‌ترین تصنیف‌های شهرام ناظری می‌توان به تصنیف‌های «اندک اندک» با شعر مولانا، «آتشی در نیستان» با شعر مجذوب علیشاه، «کاروان شهید» با آهنگ محمدرضا لطفی و «شیدا شدم» با شعر مولانا اشاره کرد که غالباً از ساخته‌های خود او هستند.

تصنیف «شیدا شدم» یک بار با سازهای غربی در کنسرت شهرام ناظری و لوریس چکناوریان و یک بار با سازهای ملی در آلبوم مولویه کار شده‌است. هم‌چنین، آثاری که ناظری به زبان مادری‌اش، زبان کردی نیز اجرا کرده، شهرت بسیار دارند.

از معروف‌ترین آثار کردیِ ناظری می‌توان به تصنیف‌های قدیمیِ «شیرین شیرین» و «واران وارانه» اشاره کرد که او بازخوانی کرده‌است. ناظری در سال ۲۰۰۷، از سوی دولت فرانسه نشان لژیون دونور و در سال ۲۰۱۴ «نشان شوالیه ملی لیاقت» فرانسه را دریافت کرد.

نیویورک تایمز به او لقب «بلبل فارسی» داده است و کریستین ساینس مانیتور او را «لوچانو پاواروتیِ ایران» نامید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت