اجاره بهای تالارها افزایش نیافته است

 • شنبه, 12 دی 1394 20:55
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 490 دفعه

اجاره بهای تالارها افزایش نیافته است

حد مرکزی خبر، مهر: تالار بزرگ کشور، اریکه ایرانیان، سالن میلاد و تالار وحدت از جمله مهمترین مراکز فرهنگی است که بیشترین کنسرت های موسیقی تهران در این مکانها برگزار می شود. در چند سال اخیر اقبال هنرمندان و گروههای پرمخاطب به استفاده از تالارهای با گنجایش بالا افزون شده وهریک از آنها به فراخور میزان و تعداد مخاطبان خود از فضای این سالن ها بهره می برند. در این بین اجاره بهای سالنها و بالا بودن هزینه های جانبی برای برگزاری یک کنسرت از جمله مسائلی است که همواره باعث نگرانی گروههای موسیقی شده و به عنوان یکی ازعوامل بازدارنده تولید و ارائه آثار موسیقایی عمل کرده است. گزارشی درخصوص قیمت اجاره بهای تالارها را درسال جدید می خوانید:

تالار وزارت کشور

 تالار بزرگ کشور با ظرفیت حدود۳۲۰۰ نفر و همچنین تالار کوچک"غدیر" با ظرفیت ۶۰۰ نفر که متعلق به وزارت کشور است هیچ مانعی برای برگزاری کنسرت های موسیقی ندارد و به دلیل گستردگی فضا معمولا کنسرت هایی با مخاطب انبوه نظیر کنسرت استاد شجریان، حسین علیزاده، شهرام ناظری، گروه کامکارها، گروه "شمس" و برخی گروه های پاپ در آن برگزار می شود. "بیات" یکی از مسئولان جدید تالار بزرگ کشور در خصوص قیمت های دو تالار بزرگ و کوچک کشور"غدیر" در سال جاری گفت: قیمت هریک از تالارهای بزرگ و کوچک کشورنسبت به سال گذشته هیچ تغییری نکرده و همچنان طبق تعرفه های سال گذشته قیمت گذاری شده است؛ برهمین اساس اجاره تالار بزرگ کشور هر شب ۱۵ میلیون تومان برآورد شده و علاوه براین مبلغ که تنها مختص به اجاره تالار است، ۴ میلیون تومان هزینه صوت و نور ۷۰۰ هزارتومان هم به تصویربرداری در تالار اختصاص دارد؛ همچنین اجاره سالن کوچک "غدیر" با ظرفیت ۶۰۰ صندلی شبی ۴ میلیون و پانصد هزارتومان قیمت گذاری شده است.

مجموعه فرهنگی و تفریحی اریکه ایرانیان

اجاره بهای سالن همایش مجموعه فرهنگی و تفریحی اریکه ایرانیان که حدود سه سال است به بهره برداری رسیده و بیش از هرعنوانی کنسرت های موسیقی پاپ در آن برگزار می شود با ظرفیت ۸۰۶ صندلی برای برگزاری هر کنسرت در شب ۱۲ میلیون و برای برگزاری همایش های علمی و فرهنگی در طول روز ۱۰ میلیون تومان است و در عین حال قیمت دو سالن کوچک چند منظوره (۱ و ۲)  شب ۹ میلیون و در روز ۶ میلیون تومان برآورد شده است.   

تالار همایش های برج میلاد

اما یکی از سالنهایی که پیش بینی می شد با راه اندازی آن تا حدودی مشکل کمبود سالن در تهران کاهش یابد تالار برج میلاد بود ولی بعد از افتتاح آن مخاطبان با مشکل طنزآلودی مواجه شدند که این مشکل مربوط به دید نداشتن بخش قابل توجهی از ظرفیت بالکن تالار نسبت به صحنه است.

اجاره بهای این تالار با ۲۰۰۰ صندلی در ۲ طبقه شبی ۱۵ میلیون تومان است که از این تعداد صندلی، ۱۷۰۰ عدد آن نسبت به صحنه دید داشته و حدود ۳۰۰ صندلی در نقطه کور سالن قرار دارد.   

تالار وحدت و سالن رودکی

اما تالار وحدت که از جمله سالن های زیر مجموعه وزارت ارشاد و مربوط به بنیاد رودکی است با ظرفیت حدود ۸۰۰ صندلی از وضعیتی کاملا متفاوت برخوردار است؛ اخیرا بر اساس اعلام مدیرعامل بنیاد رودکی این تالار صرفا در اختیار موسیقیدانان و برای اجرای کنسرت در نظر گرفته شده و قیمت و تعرفه ثابتی نیز برای آن اعلام نشده است. البته مدیرعامل بنیاد رودکی معتقد است قیمت هر صندلی در تالار وحدت و سالن رودکی با توجه به هزینه های ثابتی که دارد نسبت به گذشته ثابت مانده است؛ اما میزان توانایی و کشش هر هنرمند در جذب مخاطب روی قیمت ها تاثیر مستقیم دارد.

اصغرامیرنیا در ادامه درباره قیمت گذاری سالن رودکی گفت: قیمت هر صندلی در سالن رودکی حداکثر ۱۲ هزارتومان و حداقل ۵ هزارتومان برآوردشده است و هزینه اجاره همین سالن برای اجرای تئاتر بین ۳ تا ۵ هزارتومان قیمت گذاری شده است.

وی در پایان متذکر شد: اما آنچه در نحوه قیمت گذاری سیاست گذاران تالار وحدت و سالن رودکی بیش از عنوانی اهمیت داشته عدم فشار مالی به مخاطب بوده است در واقع در نحوه قیمت گذاری سالن ها بیش از آنکه جنبه اقتصادی مد نظر باشد ترویج فرهنگ مطرح بوده است و قیمت گذاری هریک از سالن ها نیز برهمین اساس تعریف شده است.

یکم اردیبهشت هشتاد و هشت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در یکشنبه, 11 بهمن 1394 08:41
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت