اجرای سمفونی آزادگان در تالار وحدت

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in کنسرت ها بازدید: 1017

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اجرای سمفونی آزادگان در تالار وحدت

اجرای سمفونی آزادگان در تالار وحدت

اجرای سمفونی آزادگان در تالار وحدت
اجرای سمفونی آزادگان در تالار وحدت

حجت الاسلام ابوترابی فرد یکشنبه پنجم دی با حضور در تالار رودکی تهران از نزدیک در جریان تمرین «سمفونی آزادگان» به آهنگسازی احمد پژمان و اجرای ارکستر سمفونیک تهران قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی یکشنبه پنجم دی با همراهی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل دفتر موسیقی و مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی از تمرین ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی که به منظور اجرای «سمفونی آزادگان» در تالار رودکی تهران برگزار شد، دیدن کرد.

بیان دردها و رنج های اسارت با موسیقی

حجت الاسلام ابوترابی بعد از پایان این دیدار صمیمانه بیان کرد: همانطور که بارها در بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری شنیده ایم، زبان هنر، زبان ماندگاری است بنابراین باید بتوانیم با استفاده از این ارزش های فرهنگی که برخوردار هستیم، برای انتقال ارزش های ملی و اسلامی استفاده کنیم. یکی از نام های بلند و ماندگاری که در ارزش های اسلامی و تاریخ انقلاب ما ماندگار خواهد بود، موضوع ۸ سال دفاع مقدس است که به عنوان یک ارزش و اثر برجسته بی بدیل اسلامی و ملی در تاریخ انقلاب اسلامی ثبت می شود.

وی ادامه داد: دفاع مقدس به گمان من یک آینه شفافی از ارزش های ملت ایران به عنوان یک ملت اسلامی تربیت شده اسلام است که در رویارویی با نظام حاکم بر جهان و قدرت های استکباری ایستادگی کرد و برگ زرینی را به تاریخ انقلاب اسلامی ایران اضافه کرد. البته یکی از برگ های زرین و پر افتخار دفاع مقدس، برگ زرین اسارت و آزادگی است. این برگ آنقدر زیبا است که حتی مزدورانی که رزمندگان ما را در اسارت نگه داشته اند به این استقامت و ایثارگری در کنار ارزش های انقلاب اذعان کردند.

نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای «سمفونی آزادگان» به آهنگسازی احمد پژمان، توضیح داد: امروز شاهد اثر ارزشمند استاد احمد پژمان، اجرای استاد شهرداد روحانی به همراه اعضای ارکستر سمفونیک تهران بودیم که به اعتقاد من اثر زیبای هنری را خلق کردند که برآمده از ظرفیت های ملی ما برای تبیین گونه ای از زیبایی ها و ارزش های تاریخ اسارت و کار بزرگ آزادگانی است که در دوران اسارت آفریدند.

ابوترابی در بخش پایانی صحبت های خود گفت: بنده به نوبه خودم از آقایان پژمان، روحانی، مدیریت بنیاد فرهنگی هنری رودکی، دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه برادران و خواهرانی که در خلق این اثر تلاش کرده اند تشکر می کنم.

این نوع کارکردن نشان می دهد که هنر ما متعهد است

علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بیان کرد: خوشحالیم که توانسته ایم در این عرصه نقش کوچکی را برای سپاس و قدردانی از آزادگانی که به این میهن و ملت آرامش داده اند، انجام دهیم. به هر حال حوزه هنر این وظیفه را دارد تا برای همه کسانی که در عرصه ۸ سال دفاع مقدس زحمت کشیده اند، آنچه را که در اختیار دارد برای این عزیزان انجام دهد.

وی افزود: این نوع کارکردن نشان می دهد که هنر ما متعهد است و هنرمندان ما نیز متعهد هستند و آنچه را که در تجلیل از شایستگی ها و ایثارگری های ۸ سال دفاع مقدس انجام گرفته، پاس می دارند. ما بر این باوریم که با هنر این اتفاقات جاودانه می شود و کاری که استاد احمد پژمان و مجموعه ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی انجام داده، می تواند تقدیری از یک بخش جاودانه حماسه ۸ سال دفاع مقدس باشد.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان صحبت های خود ضمن تقدیر از حضور حجت الاسلام ابوترابی فرد در این جلسه تمرین بیان کرد: معمولاً کم پیش می آید که توجه اینچنینی به هنر انجام گیرد. خوشبختانه حجت الاسلام ابوترابی حتی در زمانی که در مجلس شورای اسلامی بودند، همواره به مجموعه ما کمک می کردند. به هر حال ساخت «سمفونی آزادگان» برای همه ما افتخار است که امیدوارم بتوانیم سهم کوچکی در این زمینه داشته باشیم.

تجلیل رهبر ارکستر سمفونیک تهران از آزادگان

شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران هم گفت: این اثر برای عزیزانی نوشته شده که با فداکاری خود باعث شده اند یک وجب از این خاک از دست نرود و این افتخار بنده است که چنین اثر جاودانه ای توسط استاد احمد پژمان نوشته شده است.

وی افزود: وقتی این اثر را تمرین می کردم به قدری به دلیل محتوای آن درگیر اثر و حوادث ۸ سال دفاع مقدس شدم که فکر می کنم اگر مخاطب آن را گوش دهد، برایش کافی است و کاری خواهد کرد که این ایثار و از جان گذشتگی جاودانه بماند.

سمفونی آزادگان (سرزمین دلاوران) به آهنگسازی احمد پژمان ۱۳ دی ماه توسط ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت