برنامه ششمین «دوشنبه های آینه دار» اعلام شد

Posted in کنسرت ها بازدید: 818

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

برنامه ششمین «دوشنبه های آینه دار» اعلام شد

برنامه ششمین «دوشنبه های آینه دار» اعلام شد

برنامه ششمین «دوشنبه های آینه دار» اعلام شد
برنامه ششمین «دوشنبه های آینه دار» اعلام شد

معرفی تکنیک الکزندر

ششمین نشست تخصصی ماهانه «دوشنبه های آینه دار» با سخنرانی آذین موحد و موضوع «هماهنگی روان- تنی و بیان موسیقیایی؛ کاربرد تکنیک الکزندر در نوازندگی» برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ششمین نشست تخصصی ماهانه «دوشنبه های آینه دار» ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه با سخنرانی آذین موحد و موضوع «هماهنگی روان- تنی و بیان موسیقیایی؛ کاربرد تکنیک الکزندر در نوازندگی» در گالری محسن برگزار می شود.

در بخشی از توضیحات این نشست آمده است:

«نوازندگی از پیچیده‌ترین حرفه‌هایی است که مهارت‌های گوناگونی را از هنرمند می‌طلبد. سرعت انتقال، حرکت‌های پیچیده اما هماهنگ، مدیریت عضلانی، تحرکات ریز، مدیریت نیرو، برنامه‌ریزی ذهن و از همه مهم تر مدیریت حرکت و پویایی در لحظه، همگی از جمله ظرافت‌هایی است که در هنر نوازندگی به‌کار می‌رود.

فائق شدن به این عناصر و درک آن‌ها، نیازمند مدیریت فرایند روان- تنی در حین اجرا است. فرایند روان- تنی تعامل یکپارچه‌ روان و کالبد هنرمند با یکدیگر است که در آن، هنرمند به اوج یکی شدن با خود، یکی شدن با ساز و یکی شدن با موسیقی دست می‌یابد. و اما چرا اکثر نوازندگان به این تعامل یکپارچه نمی‌رسند؟

عادات غلط، عدم آگاهی، نداشتن ابزارهای کاربردی برای مقابله با فشار و ترس و «هدف نگری» در مغایرت با «روند نگری» باعث درد و فشار، صدمه و احساسات ناخوشایند روان تنی در هنرمند می‌گردد.

تکنیک الکزندر روشی برای بازآموزی بدن و اصلاح نظام حرکتی انسان‌ها است که با دادن آگاهی و تقویت مهارتِ به‌کارگیری این آگاهی در فعالیت‌های روزمره، عادات غلط را از بدن حذف می‌کند و سبکی، استقامت، انسجام و قدرت محرکه‌ی مثبت را به بدن باز می‌گرداند. با درک از ماهیت ستون فقرات و برقراری ارتباط سالم بین قسمت‌های مختلف بدن، افراد قادر خواهند بود عضلات را از فشارهای بی‌مورد و استفاده بیهوده از انرژی رها سازند و به یکپارچگیِ روان تنی دست یابند.

نوازندگی ترجمان وجود نوازنده در فرایند صدا است. با داشتن بدن آزاد و حرکت سیالِ نیرو در بدن، این فطرت هنرمند است که صدا را نقش می دهد و با شفافیت ضربان، انعطاف‌پذیری رنگ و توانمندی در تبیین واحدهای موسیقی، بیان موسیقیایی را به اوج می‌برد.در این کارگاه با بنیان‌های تکنیک الکزندر و نحوه به‌کارگیری آن در زندگی آشنا می‌شویم.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت