حمید رضا نوربخش: ساز و آواز مکتب اصفهان مرکزیت موسیقی کشور است

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in گفت و گو بازدید: 512

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حمید رضا نوربخش: ساز و آواز مکتب اصفهان مرکزیت موسیقی کشور است

موسیقی هنری ایران: هنرمند و خواننده سنتی کشور گفت: ساز و آواز مکتب اصفهان مرکزیت موسیقی کشور بوده است و این مکتب هر کجا که بوده موسیقی نیز آنجا سوق داده شده است.به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، حمیدرضا نوربخش بعد‌از‌ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران اصحاب رسانه با بیان اینکه ساز و آواز مکتب اصفهان مرکزیت موسیقی کشور بوده است، اظهار داشت: این مکتب غنی هر کجا که بوده است همه مسائل آنجا سوق داده شده است.
وی با ابراز تاسف از کم‌توجهی به این مکتب افزود: امروزه در ارتباط با این مکتب کمتر صحبت شده و انتشار این مکتب به شناخت جوانان از این مکتب کمک بسیاری می‌کند.
هنرمند و خواننده سنتی کشور در پاسخ به این سؤال که با افزایش و رونق موسیقی‌های زیرزمینی، موسیقی سنتی به عنوان یک موسیقی اصیل ایرانی به فراموشی سپرده شده است، بیان داشت: نسل جوان ذائقه‌های متفاوتی از موسیقی دارند و هر کسی به شیوه‌ای از موسیقی علاقه‌مند است.
نوربخش با بیان اینکه با اجرای چند کنسرت نمی‌توان ادعای کار فرهنگی کرد، اظهار داشت: نباید به گوش‌های خود توهین کرد و مخاطبان باید در هر ژانری به استقبال از موسیقی بپردازند.
وی در خصوص آموزش‌های موسیقی و موانع موجود در این زمینه اشاره و تصریح کرد: در گروه همنوازان کلهر سعی شده که ورک شاپ‌هایی برای آموزش موسیقی برای جوانان علاقه‌مند برگزار شود.

*هنرستان‌های موسیقی در حد انتظار عمل نمی‌کنند
هنرمند و خواننده سنتی کشور با بیان اینکه در خصوص موسیقی سنتی موانع بسیاری وجود دارد، بیان داشت: هنرستان‌های موسیقی در حد انتظار عمل نمی‌کنند و در تایید صلاحیت‌های آموزشگاه‌ها عملکرد خوبی وجود ندارد اما افرادی هم هستند که عاشقانه عمل می‌کنند.

پانزدهم مرداد هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت