توصیف هنرمندان جوان از حضور در فستیوال موسیقی معاصر

 • جمعه, 07 ارديبهشت 1397 02:11
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 1485 دفعه
توصیف هنرمندان جوان از حضور در فستیوال موسیقی معاصر توصیف هنرمندان جوان از حضور در فستیوال موسیقی معاصر

توصیف هنرمندان جوان از حضور در فستیوال موسیقی معاصر

از اجراهایی با رویکرد بداهه تا فضای موسیقی معاصر در این فستیوال برگزار شد.

به گزارش ایلنا، نگاهی به جدول اجراهای سومین دوره این فستیوال کافی است تا متوجه حضور چشمگیر هنرمندان جوان عرصۀ موسیقی در این رویداد شویم. هنرمندانی از طیف‌های مختلف که سودای به اشتراک گذاردن ایده‌هاینوآورانه‌شان را با هنرمندان دیگر و مخاطبان علاقه‌مند در سر می‌پرورانند. این تجربه‌گری‌ها در عرصه هنر موسیقی علاوه بر اینکه یک چالش حقیقی پیش پای هنرمندان می‌گذارد، فرصتی برای تبادل ایده و تجربه‌ها را هم میان شرکت کنندگان فراهم می‌کند. اما هنرمندانی که امکان اجرای ایده‌هایشان در فستیوال موسیقی معاصر تهران را پیدا کرده‌اند این تجربه را چطور توصیف می‌کنند؟ 

یک پروژه تجربی با اجرای بداهه

فرشید پاتی‌نیان، نوازنده کنترباس و بداهه نواز که با دو اجرای دوئت با همراهی نیلوفر شیری و بهتاش ابوالقاسم در بخش صحنه‌ای سومین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران حضور دارد، در خصوص تجربۀ اجرا در این رویداد به خبرنگار ستاد خبری فستیوال گفت: دوئت پرکاشن و کنترباس اولین اجرای ما در این فستیوال یک پروژه تجربی بود که به شیوه بداهه انجام شد و فریم‌های مختلف با طراحی بسیار ساده در این اجرا شکل گرفت. دوئت کنترباس و کمانچه برنامۀ دوم ما بودو بر اساس ایده‌ای شکل گرفت که پیش از این در قالب کوارتت کنترباس در دانشگاه سن دیه گو اجرا شده بود. این ایده در اجرای ما تبدیل به چند قطعه شد که در واقع کولاژی از یک ساز ایرانی و یک ساز غربی بود. 

این هنرمند که در دوره اول این فستیوال هم با یک کوارتت جاز، همچنین یک رسیتال کنترباس حضور داشته در ارزیابی‌اش از این رویداد اظهار کرد: روند رو به رشدی در این رویداد می‌بینم. یکی از اتفاقات خوب در این دوره حضور تعداد بیشتر آهنگسازان است. خوشبختانه این فستیوال جای خود را در موسیقی ایران پیدا کرده و در این سه دوره به مرور بر تعداد موسیقی‌دان‌ها و نوازندگان داخلی و خارجی که تمایل به مشارکت در آن دارند اضافه شده که از نظر من نکتۀ بسیار مثبتی است. 

او در همین زمینه افزود: همچنین کیفیت اجرا‌ها هم روند رو به رشدی در این رویداد داشته و برای من خیلی جالب است که اجرای شرکت کنندگان بسیار جوانی را در فستیوال موسیقی معاصر تهران شاهد هستم در حالی که مثلاً ۱۰ یا ۱۵ سال گذشته حتی در مراکز آکادمیک ما هیچ صحبتی از موسیقی معاصر در میان نبود و حالا با رویدادی مواجه هستیم که در این زمینه شناخته شده و دارای اعتبار است. در مجموع فکر می‌کنم این فستیوال به فضای استانداردی دست پیدا کرده و مطمئن هستم که در دوره‌های بعدی شاهد استانداردهای بالاتری هم در این رویداد خواهیم بود. 

اقتباسی از زایش تراژدی از روح موسیقی

لادن شیخی در سومین فستیوال موسیقی معاصر تهران زایش تراژدی برای سنتور و فیکس مدیا به آهنگسازی علی بلیغی را اجرا کرد. 

او درباره اجرای خود توضیح داد: این قطعه اقتباسی آزاد از کتاب «زایش تراژدی از روح موسیقی» نوشته نیچه است. هافمن درباره این کتاب می‌گوید؛ نیچه در این اثر مخالف نفی بودایی شوپنهاور از اراده است. او استدلال کرد که زندگی با وجود سختی‌های بسیار زیادشارزش زندگی کردن را دارد. 

این هنرمند ادامه داد: این اثر در واقع بیان کننده یک تراژدی است و برهمین اساس من باید در این اجرا حسی را که داشتم به مخاطب انتقال می‌دادم تا مخاطب بهتر بتواند این قطعه را درک کند. 

این هنرمند که برای نخستین بار است که در فستیوال موسیقی معاصر تهران حضور دارد، در خصوص این رویداد اظهار کرد: من پیش‌تر اجراهای دیگری هم داشتم اما این جشنواره برای من تجربه بسیار خوبی بود و آثاریی هم که در این فستیوال تا کنون به اجرا درآمده اجراهای جالبی بوده است. 

رپرتوار در فضای موسیقی معاصر

محمدهادی مجیدی، سرپرست و مدیر داخلی ارکس‌تر باربد در گفت‌و‌گو با ستاد خبری سومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر گفت: در دوره اول فستیوال هم با گروه آنسامبل موسیقی پی یرو به سرپرستی آقای محمد امین شریفی شرکت داشتیم. فستیوال از دوره اول تا کنون پیشرفت چشمگیری داشته و به نظر من برگزارکنندگان این رویداد فعالیت ارزشمندی را پیش گرفته‌اند. 

این هنرمند افزود: ویژگی بسیار ارزشمند فستیوال موسیقی معاصر تهران این است که فضا را برای ارائه تجربه‌های نوازندگان و گروه‌های جوان موسیقی فراهم می‌کند. 

او با بیان اینکه این رویداد در مجموع در طول دوره‌های برگزاری توانسته استاندارد‌هایش را بالا‌تر ببرد، تصریح کرد: مطمئناً این روند صعودی در دوره‌های بعدی فستیوال هم ادامه خواهد داشت چراکه این فستیوال به دور از حاشیه سعی کرده تا با تمرکز بر تم موسیقی معاصر تجربیات هنرمندان علاقمند به این حوزه را پوشش دهد. 

مجیدی گفت: من عقیده دارم در مدت برگزاری این فستیوال علاقه دانشجویان موسیقی نسبت به تجربه در فضای موسیقی معاصر بهتر بیشتر شده و رپرتوار هنرمندان موسیقی بیش از گذشته به این سمت و سومی‌رود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت