جشن شکسپیر در جشنواره موسیقی «البستان» در بیروت

جشن شکسپیر در جشنواره موسیقی «البستان» در بیروت

جشن شکسپیر در جشنواره موسیقی «البستان» در بیروت
جشن شکسپیر در جشنواره موسیقی «البستان» در بیروت

امسال چهارصدمین سالگرد مرگ شکسپیر است به همین دلیل بیست و سومین دوره جشنواره موسیقی «البستان» در بیروت به «موسیقی و شکسپیر» اختصاص دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، امسال چهارصدمین سالگرد درگذشت شکسپیر نمایشنامه‌نویس مطرح است به همین دلیل بیست و سومین جشنواره موسیقی «البستان» در بیروت به «موسیقی و شکسپیر» اختصاص دارد و در فستیوال امسال قطعات مختلف موسیقی که طی قرون مختلف با الهام از آثار نمایشنامه نویس بریتانیایی ساخته شده اند، اجرا می‌شود.

بیست و سومین دوره جشنواره موسیقی «البستان» در بیروت برگزار می شود. این فستیوال تاکنون بی هیچ وقفه ای حتی روزهایی که بمب از آسمان به زمین باریده، برگزار شده است.

میرنا بستانی، حامی هنر و محرک و مبتکر اصلی این فستیوال است. وی می گوید که هدفش از برگزاری این جشنواره رسیدن به درک جدید از موسیقی کلاسیک در لبنان بوده است. او می گوید: در سال ۱۹۹۱ که از اروپا به لبنان بازگشتم متوجه شدم که در بیروت محیط مناسبی برای اجرای موسیقی کلاسیک وجود دارد. موسیقی در آن زمان فقط در مراسم خاکسپاری کسی که با بمب یا به شکل دیگر کشته شده بود، استفاده می شد. فکر کردم باید کاری انجام داد. از چند دوست پرسیدم که آیا می توانیم جشنواره ای کوچک در زمستان به راه بیندازیم؟ آنها از من پرسیدند که آیا به نظرم هنرمندان حاضرند به لبنان بیایند؟ من همیشه فکر می کردم که هنرمندها از بقیه جسورتر هستند.

موضوع جشنواره امسال «موسیقی و شکسپیر» است. امسال چهارصدمین سالگرد مرگ شکسپیر است و به همین دلیل قطعات مختلف موسیقی و نمایش که از آثار نمایشنامه نویس بریتانیایی الهام گرفته اند در فستیوال اجرا می شود، از اپراهای کلاسیک مثل «اتللو» اثر وردی و «اتللو» ی روسینی گرفته تا تئاتر نو ژاپنی.

«رویای نیمه شب تابستان» اثر فلیکس مندلسون، آهنگساز آلمانی قرن نوزدهم یکی از کارهایی است که اجرا می شود. مندلوسن این اثر را برای همراهی با اجرای نمایشنامه ساخته ست.

جیانلوچا مارچیانو رهبر ایتالیایی ارکستر درباره این اثر مندلسون می گوید: مندلسون با پیروی دقیق از شکسپیر، ارکستر پیچیده ای خلق کرده است. موسیقی اثر مثل قلاب دوزی ظریفی است. آن قدر دقیق که حتی از میان سازهای زهی می توانید صدای چهارپایی را که در مراسم عروسی (در قطعه مارش عروسی) به صدا در آمده است، بشنوید. با اولین آکورد مارش عروسی، احساس شادی و آرامش شما را فرا می گیرد. این موسیقی با آن که موسیقی نظامی است اما پر از لحظات پراحساس و شاعرانه است.

از نظر مارچیانو درونمایه جشنواره «البستان» امید است. وی می گوید: از میرنا خیلی چیزها یاد گرفته ام. این جشنواره پیشرفت کرده است. موسیقی زبانی جهانی است که هر مرز و مانعی را از میان برمی دارد و با نت و احساس با مخاطب حرف می زند.

فستیوال «البستان» در نیمه ماه فوریه شروع شده و تا روز ۲۰ ماه مارس ادامه خواهد داشت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 اسفند 1394 00:16
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت