چاپ کردن این صفحه

پیمان خازنی و «همنوازان باشا» در دهلی روی صحنه رفتند

پیمان خازنی و «همنوازان باشا» در دهلی روی صحنه رفتند

پیمان خازنی و «همنوازان باشا» در دهلی روی صحنه رفتند

پیمان خازنی و «همنوازان باشا» در دهلی روی صحنه رفتند
پیمان خازنی و «همنوازان باشا» در دهلی روی صحنه رفتند

 

پیمان خازنی، آهنگساز و نوازنده تار، شب گذشته به همراه گروه «همنوازان باشا» در جشنواره بین‌المللی نوروز پارسیان هند در شهر دهلی کشور هندوستان روی صحنه رفت.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، در این برنامه که به دعوت سازمان جهانی یونسکو و با اجرای کشور هند تدارک دیده شده بود، گروه باشا به سرپرستی و آهنگسازی پیمان خازنی به عنوان نماینده موسیقی ایرانی حضور داشت. این فستیوال چند روز و شب گذشته و پس از سخنرانی تنی چند از وزرای کشور هندوستان، سفرای کشورهای متعدد و چهره‌های هنر هند، شاهد اجرای گروه باشا بودند.

 

خازنی پیش از شروع برنامه و با حضور خبرنگاران، مدیر برگزاری فستیوال و تنی چند از موسیقی شناسان هندی در یک کنفرانس خبری حاضر شد و به پرسش‌های آنان در خصوص موسیقی ایرانی پاسخ داد.

 

در این برنامه که قطعاتی از ساخته‌های خازنی بر روی اشعاری ازحضرت حافظ، شفیعی کدکنی، هوشنگ ابتهاج، سیمین بهبهانی، فریدون مشیری و رهی معیری اجرا شد، مرتضا صنایعی، رابعه زند، هانیه قلی بیگی، شایان یزدی‌زاده، خازنی را همراهی کردند.

 

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این فستیوال حضور پیدا کرده و گفت: امروز فرهنگ صلح و دوستی که ایرانی و هندی قرن‌ها مروج آن بوده‌اند، تحت تأثیر ظهور و فعالیت گروه‌های خشن و متعصب افراطی در معرض تهدید و تضعیف جدی قرار دارد. از این رو ترویج فرهنگ و ارزش‌های انسانی و اخلاقی برگرفته از دو تمدن بزرگ هند و ایران و انتقال بی‌کم و کاست آن به نسل‌های بعدی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

 

وی در پایان سخنان خود اظهار کرد: امروز فرهنگ و ارزش‌های والای به جای مانده از میراث مشترک دو تمدن باستانی بزرگ ایران و هند با تهدیدات ناشی از فرهنگ‌های ضدبشری و خشونت‌بار مذهبی در معرض مخاطره جدی قرار دارد و وظیفه ما مبارزه مشترک با تهدیدات ناشی از جریان‌های فکری افراطی و انتقال میراث اجدادمان به نسل بعدی است.

 

موزه ملی ایران، موزه ملی بریتانیا و موزه هرمیتاژ موزه ملی هند، مجموعه نفیسی از آثار باستانی خود را در قالب نمایشگاه در این جشنواره عرضه کرده‌اند. خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو نیز در برپایی نمایشگاه شاهنامه با بنیاد پارزور پارسیان هند در این جشنواره همکاری نزدیکی داشته است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 17 فروردين 1395 11:25
  • اندازه قلم
رضا کلانتری

آخرین‌ها از رضا کلانتری

برای ارسال نظر وارد سایت شوید