آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست.

در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت).

یک راه این بود که سازی مثل پیانو را کوک ایرانی می کردند. یعنی بعضی از نت هایی که باید با فواصل دستگاه یا آواز مورد نظر یکی باشد را کوک می کردند. مثلا پیانو را با فواصل آواز اصفهان کوک می کردند و با این کار می شد به راحتی آن را نواخت. ولی مشکل این جا بود که نمی شد با آن پیانو دستگاه دیگری را اجرا کرد و حتما باید کوک آن را تغییر داد.

راه دوم این که فواصل دستگاه را تعدیل کردند. مثلا به جای کرن از بمل و به جای سری از دیز استفاده کردند. در این حالت، نت های ایجاد شده با تغییر شنیده می شوند ولی این راه برای اجرای ارکسترهای آن زمان در نظر گرفته شد و هم اکنون نیز ادامه دارد. مثلا دستگاه چهارگاه "دو" دارای فواصل "لا" کرن و "ر" کرن است. برای اجرا با پیانو و در حالت تعدیل شده آن را با این علامت ها می نوازند: "لا" بمل و "ر"بمل.

یا برای اصفهان "دو" به جای "لا" کرن، "لا" بمل اجرا می کنند.

این تعدیل حتی به جایی رسید که آوازی هایی با نام های اصفهان قدیم و اصفهان جدید به وجود آمد.

در گذشته اصفهان "دو" با این علامت ها بود:

سی کرن، می بمل، لا کرن. که به آن اصفهان قدیم می گوییم. حال و با تعدیل این علامت ها، به جای "سی" کرن، "سی" بکار (نت سی)، به جای "لا" کرن هم "لا" بمل اجرا می شود و فقط نت "می" همان بمل باقی می ماند.

پس می شود با تعدیل فواصل، تمامی آواز ها و دستگاه های موسیقی ایرانی را اجرا کرد.

نمونه بسیار خوبی نیز وجود دارد: سرود "ای ایران" ساخته روح الله خالقی که در آواز دشتی ساخته شده ولی می بینیم که با تعدیلی که صورت گرفته، قابل اجرا با ارکستر سازهای غیر ایرانی است.

آنچه گفته شد، راهکارهایی برای اجرای آوازها و دستگاه های موسیقی ایرانی با سازهای غیر ایرانی است. ولی می دانیم که با تعدیل فواصل، در واقع فقط حالت کلی و شبیه به اصل آن شنیده خواهد شد. ولی برای نوازندگان سازهای غیر ایرانی تجربه بسیار خوب، جالب و ارزشمندی است که این عزیزان را با رمز و راز موسیقی ایرانی آشنا می کند.

و می دانیم که هر موسیقی در هر جای دنیا، ابزار خودش را می خواهد و موسیقی ایرانی نیز سازهای خودش را. ولی تجربه اجرای دستگاه چهارگاه با گیتار تجربه جالبی است که ارزش یک بار امتحان کردن را دارد.

 

بیست و هشتم خرداد هشتاد و نه

شما هم پرسش خود را از ما بپرسید (کلیک کنید)

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 آذر 1396 08:12
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت