تجلیل از ابراهیم گوهریان در هنرسرای خورشید

تجلیل از ابراهیم گوهریان در هنرسرای خورشید

تجلیل از ابراهیم گوهریان در هنرسرای خورشید
تجلیل از ابراهیم گوهریان در هنرسرای خورشید

ویژه‌برنامه "کارنامه با محوریت نکوداشت هنرمندان عرصه موسیقی اصفهان به منظور تجلیل از "ابراهیم گوهریان" استاد چیره دست پیانو درهنرسرای خورشید  وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، ابراهیم گوهریان در سال ۱۳۲۱ چشم به جهان گشود. او در ۱۳۳۹ به خاطر علاقه مفرطی که در خود به موسیقی احساس می‌کرد، وارد هنرستان موسیقی تبریز شد و آنجا با اساتیدی مثل یوسف یوسف زاده، مصطفی کسروی، عزیز شعبانی، علی محمد رشیدی، استپان سانوسیان، زاون یادگاری و لوسیک مارتیروسیان آشنا شده و از محضرشان کسب فیض کرد.

وی در سال ۱۳۳۴ بعداز فارغ التحصیلی از هنرستان، از طرف فرهنگ وهنر سابق (ارشاد کنونی) به عنوان هنرآموز موسیقی به اداره آموزش و پرورش اصفهان معرفی و بلافاصله بعد از استخدام برای تدریس سرود و موسیقی ابتدا در دبستان‌ها و بلافاصله در دبیرستان‌ها مشغول کار خود شد.

در همان سال زیر نظر اداره امور تربیتی، کلوپ هنری دانش‌آموزان را برای آموزش موسیقی به دانش‌آموزان که عصرها به صورت آزاد تشکیل می‌شد، پایه‌گذاری کرد که در حقیقت نخستین آموزشگاه آزاد موسیقی رسمی بود که شروع به کار کرد و چون سایر هنرها مانند نقاشی، خط و تئاتر هم تدریس می‌شد، در سال ۱۳۴۶ طبق بازرسی وزارتخانه به عمل آمده، آنجا را الگو قرار داده و باشگاه‌های پرورش را در تمامی ایران بنا نهاد.

با توجه به اینکه دپارتمان موسیقی در دانشگاه تهران راه‌اندازی شد، که او با موافقت اداره‌کل موفق به ادامه تحصیل ضمن خدمت دانشکده مذکور شد و افتخار کسب فیض از اساتیدی همچون دکترهرمز همت، علیرضا مشایخی، دکترصفوت، دکتر برکشلی، دکتر خدیری، خانم مارتیروسیان و کریستین داوید را پیدا کرد.

وی رشته آموزش موسیقی را به عنوان زیرشاخه انتخاب کرد و چون ارف هم جزو زیرمجموعه آن رشته است، در کانون پرورش کودکان به عنوان کارشناس موسیقی برای آشنایی کودکان و نوجوانان، کتابخانه‌ها به این سبک جدید آموزش موسیقی مربیانی تعلیم داد که با راهنمایی دکتر قرچه داغی اکثر شهرهایی که دارای کتابخانه بودند، دارای مربیان ارف شدند.

در این آموزشگاه، استاد با مراجعه مرتب به این شهرها یا دعوت عمومی به تهران سعی در بالا بردن سطح آموزش موسیقی کودکان و نوجوانان مذکور می‌شد که این حرکت تا سال ۱۳۵۴ و فارغ‌التحصیلی دانشگاه ادامه داشت.

باید یادآوری کرد که استاد گوهری از سال ۴۳ تا ۴۹ با اساتیدی چون مرحومان استاد علی ساغری، استاد حسن کسایی، سیروس ساغری، جمشید شاهین، جهانبخش پازوکی، حبیب‌الله بزرگزاد، هوشنگ سراج وهوشنگ بهشتی در رادیو اصفهان فعالیت می‌کرد.

وی علاوه بر نوازندگی پیانو، مشغول تدریس موسیقی در کلاسهایی همچون دانش‌سرای راهنمایی تحصیلی یا مرکز تربیت معلم ومراکز مربی کودک۱و۲ ودانش‌سرای مقدماتی مشغول تدریس موسیقی بود و همچنین رهبری کُر و ارکستر اداره کل آموزش و پرورش اصفهان برای برگزاری مراسم مختلف جزو مسئولیت‌های او محسوب می‌شود.

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی اجرا و تعلیم موسیقی در بلاتکلیفی به سر می‌برد ولی بعد از فتوای تاریخی حضرت امام مبنی بر بدون اشکال بودن اجرا وآموزش موسیقی، جان تازه‌ای در کالبد هنر موسیقی دمیده شد و تکلیف موسیقی‌دانان و موسیقی‌دوستان روشن شد.

او هم بلافاصله کلاس تدریس پیانو را به‌ صورت خصوصی شروع کرد که این اقدام وی تا سال ۶۸ ادامه داشت. استاد گوهریان در واقع از سال ۶۸ آکادمی موسیقی فارابی را افتتاح کرد که با مراجعت و پیگیری‌های مکرر از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی بالاخره در سال ۷۴ بعد از تهران اولین مجوز رسمی تاسیس آموزشگاه آزادموسیقی فارابی اصفهان صادر شد که تاکنون با کمک و همیاری اساتید موسیقی اصفهان در پیشبرد آموزشی موسیقی و بالا بردن سطح علمی وسنتی جوانان سهم به سزایی داشته است.

ضمن اینکه در سال ۸۰ با شرکت اکثر موسیقی‌دانان انجمن صنفی موسیقی اصفهان تشکیل شد که استاد گوهری به اتفاق آرا به عنوان رئیس هیئت موسس و بعد از انتخابات به عنوان اولین مدیرعامل انجمن صنفی مشغول به خدمت شد و درسال ۱۳۸۲ امتیاز ایجاد شعبه خانه موسیقی تهران در اصفهان را کسب کرد.

وی از تهران به عنوان مدیرعامل خانه موسیقی اصفهان معرفی شد و باتلاش همکاران حدود ۵۵۰ نفر عضو به تهران معرفی کرد که برای نخستین بار تعداد ۳۹نفر از اعضا عضو بیمه تامین‌اجتماعی شدند و از مزایای بیمه کامل تامین اجتماعی بهرمند شدند و هر سال تعداد دیگری تاکنون جذب همین بیمه شده‌اند.

استاد به منظور ساماندهی و رفع مشکلات و هماهنگ کردن اداره آموزشگاه‌های موسیقی اصفهان با کمک مدیران آموزشگاه‌های موسیقی اقدام به تاسیس انجمن فرهنگی آموزشگاه‌های موسیقی کرد که ضمن انتخابات مدیران آموزشگاه‌ها به عنوان اولین مدیرعامل انجمن مذکور افتخار خدمت‌گزاری را در این انجمن پیدا کرد که تاکنون قدم‌های موثری در تحقق بخشیدن به اهداف آموزش موسیقی با کمک و راهنمایی دوستان وهمکاران دیگر برداشته شده است.

انجمن مذکور نیز به وسیله هیات مدیره جدید مثل سابق به فعالیت خود ادامه می‌دهد و یادآوری می‌شود که آکادمی موسیقی فارابی در کنار این فعالیت‌ها به آموزش و پروش موسیقی در جامعه اصفهان مشغول بوده وتوانسته موسیقیدانان و نوازندگان زبده و هنری به جامعه هنری اصفهان تقدیم دارد.

از این بین، برخی به درجه هنرآموزان موفق نائل شده‌اند و در خدمت آموزش جوانان طالب موسیقی هستند که از آن جمله می‌توان به فریبا و سپیده نفیسی، فاطمه ملک احمدی، نازلی گوهری، مینا فخر، مریم اشرفی، سپهر قاضی، سروش اسدی و سینا کووایی اشاره کرد که اکثراً به درجات علمی و هنری بالایی ارتقا پیدا کرده‌اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در یکشنبه, 31 مرداد 1395 23:40
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت