تمرین بدون سالن و صندلی/ اسپانسر می‌خواهیم اما نه به هر قیمتی

تمرین بدون سالن و صندلی/ اسپانسر می‌خواهیم اما نه به هر قیمتی

تمرین بدون سالن و صندلی/ اسپانسر می‌خواهیم اما نه به هر قیمتی

تمرین بدون سالن و صندلی/ اسپانسر می‌خواهیم اما نه به هر قیمتی
تمرین بدون سالن و صندلی/ اسپانسر می‌خواهیم اما نه به هر قیمتی

ارکستر فیلارمونیک تهران پس از دوسال وقفه در اوایل مهرماه به همراه رهبر جوان این گروه در تالار وحدت تهران تازه‌ترین کنسرت خود را برگزار کرد. آرش گوران رهبر ارکستر فیلارمونیک تهران و پانیذ فریوسفی مدیر اجرایی این گروه از مشکلات این گروه می‌گویند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ اولین ارکستر فیلارمونیک تهران در سال ۱۳۳۲ به وسیله انجمن "ناسودبر" بنیان‌گذارده شد و پس از انقلاب اسلامی و مهاجرت تعدادی از اعضای انجمن فیلارمونیک تهران به خارج از کشور؛ فعالیت آن متوقف شد. ارکستر فیلارمونیک تهران حدود پانزده سال پیش دوباره فعالیتش را آغاز کرد اما هر از چندگاهی متوقف می‌شد و بعد دوباره ادامه پیدا می‌کرد تا اینکه آرش گوران رهبری این ارکستر را برعهده گرفت و امسال پس از دو سال سکوت با اجرای قطعاتی از  شوستاکوویچ، شِدرین و مارتینُو و همراهی «دیمیتری تکاچنکو» یکی از برترین نوازندگان ویولن اوکراینی در روزهای دوم و سوم مهرماه در تالار وحدت به صحنه رفت. آرش گوران رهبر ارکستر فیلارمونیک تهران و پانیذ فریوسفی از انتخاب رپرتوارها، کم‌کاری ارکستر فیلارمونیک، برنامه‌های آینده و مشکلات این گروه گفتند.

گوران با بیان اینکه رپرتوار را رهبر و مدیر هنری یک ارکستر انتخاب می‌کند؛ اظهار کرد: خوشبختانه همه اعضای گروه پر از ایده هستند و پیشنهاداتی برای رپرتوار دارند اما همیشه کانسپتی به عنوان رپرتوار در ذهنم دارم که آن کانسپت در کلام نمی‌گنجد و ترجیح می‌دهم رپرتوار واگویه‌های درون خود باشد.

او ادامه داد: به طور معمول در رپرتوارهایم کانسپت مشخصی را دنبال می‌کنم. امسال نیز به صورت کاملا اتفاقی به سه آهنگساز روس رسیدم البته به کار بینافرهنگی کردن اعتقاد دارم تا بتوانیم آهنگسازان جای‌جای جهان را در ایران معرفی کنیم.

توان اجرای هر شب را داریم

او درباره کم‌کاری ارکستر فیلارمونیک تهران توضیح داد: اگر شرایطی برای فیلارمونیک مهیا شود ما آمادگی داریم هر شب اجرا داشته باشیم اما آیا تالار وحدت تقویم سالانه‌ای برای فیلارمونیک دارد یا نه؟ البته ما قصد داریم در سالن‌‌های دیگر نیز اجرا برویم و برنامه‌هایمان را محدود به تالار وحدت نکنیم متاسفانه هنوز هم پس از گذشت ده سال اعتبار فیلارمونیک حفظ نمی‌شود و شرایط لازم در اختیار فیلارمونیک قرار داده نمی‌شود.

رهبر ارکستر فیلارمونیک ادامه داد: برای اینکه ما بخواهیم پلن سالانه داشته‌باشیم سالن نیز باید به ما تاریخ روزهایی که می‌توانیم در آنجا اجرا داشته باشیم را بدهد البته مسائل دیگری نیز وجود دارد و درست است که ما انجمن عاشقان موسیقی هستیم و تنها موسیقی برای ما اهمیت دارد اما اعضای ارکستر هم نیازهایی دارند هرچند همیشه می‌گویند دغدغه آن‌ها در این ارکستر تنها موسیقی‌ست. ما حالاحالا هم رپرتوار داریم و هم توان اجرایی اما باید شرایط ازجمله فضا نیز برای اجرا مهیا باشد.

گوران خاطرنشان کرد: ای کاش این سوال نیز از مدیران پرسیده شود که چرا ارکسترهای موسیقی برنامه‌هایشان در سال محدود به چند شب می‌شود؟

یک هنرمند باید به همه چیز فکر کند تا بتواند یک اثر را روی صحنه ببرد. در ارکستر فیلارمونیک بهترین نوازندگان کشور ساز می‌زنند در حقیقت باید حامیانی باشد که همه چیز را آماده کنند تا ارکستر فیلارمونیک فقط ارکستر دهد.

او با بیان اینکه در همه جای دنیا شهرداری و انجمن‌های موسیقی فیلارمونیک‌ها را حمایت می‌کنند، تصریح کرد: تنها حامیان ما مخاطبان‌مان هستند. ما نیازهایمان را از طریق فروش گیشه برطرف می‌کنیم اما گیشه همیشه آنقدر جدی نیست. برای ارکستری با این سطح کیفیت و نوازندگانی که در ارکستر کار می‌کنند یک یا دو شب کنسرت حتی اگر سالن سولدآت هم شود؛ قطعا کافی نیست اما همیشه همینطور بوده و ما به گیشه نگاه می‌کنیم.

آزمون‌های سخت برای انتخاب نوازندگان برگزار می‌کنیم

رهبر ارکستر فیلارمونیک با تاکید بر اینکه من هنوز هم نمی‌توانم باور کنم پس از ده سال برای یک شب اجرا مجبور به پرداخت اجاره بهای‌ سنگین هستیم؛ اضافه کرد: هر ساله برای انتخاب نوازندگان ارکستر فیلارمونیک آزمون‌های بسیار سختی برگزار می‌شود تا بتوانیم  نوازندگانی که توانایی بالایی دارند را به جامعه موسیقی وارد کنیم.

او با اشاره به اینکه اسپانسرهای خصوصی نیز نگاه درستی به حمایت از ارکستر ندارند؛ گفت: ارکستری مانند ارکستر فیلارمونیک آلمان توسط اسپانسرهایی حمایت می‌شوند که هیچ‌گاه اسمی از آنها برده نمی‌شود چراکه فقط هنر برایشان اهمیت دارد و می‌خواهند موسیقی به حیاتش ادامه دهد اما متاسفانه ما در این‌باره با مشکل روبرو هستیم.

او معتقد است؛ برخی از اسپانسرها به دلیل عدم شناخت از حمایت ارکسترهای موسیقی می‌ترسند و از همین‌رو به سراغ ما نمی‌آیند درصورتیکه احساس می‌کنم بهترین پلتفرم برای یک کمپانی معتبر حمایت کردن از ارکسترهایی است که به همان اندازه اعتبار دارند.

گوران با تاکید براینکه ارکستر فیلارمونیک تهران یکی از شناخته‌شده‌ترین ارکستر‌ها نه تنها در ایران بلکه در جهان است، خاطرنشان کرد: در اجراهای‌مان در خارج از کشور با استقبال بی‌نظیری از طرف مردم روبرو می‌شویم البته ممکن است مردم ما با موسیقی ارکسترال آشنا نباشند اما ارکستر فیلارمونیک مخاطبان خود را دارد.

نمی‌خواهیم به هر قیمتی اسپانسر بگیریم

او با بیان اینکه راهکارهای زیادی برای حل این معضلات دارد؛ تصریح کرد: ما در زمینه نظام بروکراسی با مشکلات بسیاری مواجه هستیم راهکارها زیاد است اما عملی‌شدن آن بعید به نظر می‌رسد. من نمی‌خواهم به هر قیمتی هم که شده اسپانسر برای ارکستر فیلارمونیک پیدا کنم چراکه باید اسپانسری فهیم که در خور شان و تفکر ارکستر فیلارمونیک باشد حمایت از این ارکستر را برعهده بگیرد.

مدیران به وظایف خود آگاه نیستند

مسئولان شهرداری تهران از وجود ارکستر فیلارمونیک تهران باخبر نیستند این را فریوسفی مدیراجرایی گروه ارکستر فیلارمونیک تهران گفت و ادامه داد: وقتی شهرداری از حضور چنین ارکستری آگاه نیست پس نمی‌توان انتظار داشت از ما حمایتی داشته باشد.

مدیر اجرایی ارکستر فیلارمونیک افزود: موسیقی کلاسیک در شهر و کشور ما توسط نهادهای ذیربط شناخته شده نیست اما ما همچنان تلاش‌مان را به وسیله زبان موسیقی انجام می‌دهیم و هر آنچه که داریم و نداریم را در اجراهایمان با سازهایمان‌ می‌گوییم و با موسیقی‌مان اجرا می‌کنیم.

فریوسفی با تاکید براینکه برخی از مدیران به وظایف خود آگاه نیستند؛ گفت: اگر به جای مسئولان بودم که یکی از وظایف کاری‌شان توجه به ارکستر‌ فیلارمونیک آن شهر است؛ سعی می‌کردم در ابتدا وظایف خود را به خوبی بشناسم و بدانم برای مسئولیتم چه تعاریف بین‌المللی وجود دارد؟ همانطور که در خیلی از اصناف دیگر قوانین و تعاریف بین‌المللی داریم؛ این امر می‌تواند در موسیقی نیز این اتفاق بیفتد اما متاسفانه ما چنین چیزی را نمی‌بینیم.

بهترین کار؛ تمرکز بر اجرایمان است

او تاکید کرد: بزرگترین کاری که ما می‌توانیم این است که روی کارمان تمرکز و تخصص داشته‌باشیم.

او توضیح داد: دولتمردان ما با موسیقی مشکل ندارند بلکه اصلی‌ترین دلیل مشکلات موسیقی ما عدم حضور افراد متخصص در هر شاخه‌ای‌ است همانطور که من به عنوان یک نوازنده تنها کاری را انجام می‌دهم که در آن حوزه تخصص دارم متاسفانه در موسیقی افراد متخصص و اهل فن در راس نیستند.

او با اظهار تاسف از پایین آمدن کیفیت سطح شنیداری مردم خاطرنشان کرد: همه سبک‌‌های موسیقی ارزشمند هستند اما وقتی به طور مثال موسیقی پاپ را با آثاری که از گذشته موجود است مقایسه می‌کنیم؛ می‌بینیم که چقدر نزول کرده و متاسفانه به همان میزان سطح شنیداری مردم هم پایین آمده است.

مدیر اجرایی ارکستر فیلارمونیک تصریح کرد: متاسفانه همه موزیسین‌ها به یک شکل فکر نمی‌کنند و برخی از آنها به خاطر مادیات و مسائل مالی خیلی از کارها را انجام می‌دهند و زیربار خیلی از مسائل را می‌روند اما معتقدم تنها راه چاره برای ارکستر فیلارمونیک؛ تلاش است. ما همیشه سعی کردیم موسیقی‌مان را به بهترین شکل و باوجود سختی‌های فراوان کار ادامه دهیم.

فریوسفی تاکید کرد: در تمام دنیا برای هنرمند ارزش‌های زیادی قائلند اما در اینجا حتی سالن و صندلی مناسب برای تمرین نداریم.

او در پایان گفت: در یکی دو سال اخیر مشغول جمع‌آوری و ضبط آلبومی از آثاری متفاوتی هستیم که در گذشته اجرا کردیم از همین‌رو اجراهای ما در این مدت کمتر شده. برنامه بعدی ما نیز برگزاری یک کنسرت است که اخبار آن در آینده منتشر می‌شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 مهر 1395 00:07
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت