ردیف آوازی را باید به صورت بداهه آموزش داد

ردیف آوازی را باید به صورت بداهه آموزش داد ردیف آوازی را باید به صورت بداهه آموزش داد

معصومه مهرعلی:

ردیف آوازی را باید به صورت بداهه آموزش داد

برخلاف بسیاری از مدرسان آواز ایرانی و ردیف‌دان‌ها که معتقدند ردیف آوازی را باید به صورت تقلید محض درس داد؛ معصومه مهرعلی اعتقاد دارد در این حوزه باید به صورت بداهه عمل کرد.

به گزارش ایلنا، هفدهمین نشست «آیین آواز» روز سه‌شنبه نوزدهم دی با سخنرانی معصومه مهر علی در مورد تقلید و مرزهای آن در آواز ایرانی، اجرا بداهه بهرام باجلان و مسعود جاهد  در فرهنگسرای ارسباران  شد.

در ابتدای برنامه مظفری (تار)، مهدی جهنگیری (تمبک) و تهمورس شاه‌مرادی (آواز) به روی صحنه آمدند و در مایه دشتی برنامه اجرا کردند.

بعد از این اجرا معصومه مهر علی پیشکوت آواز از شاگردان ردیف آوازی محمود کریمی و شاگرد آواز محمدرضا شجریان  به همراه علی شیرازی کارشناس مجری  برنامه به روی صحنه آمدند و در مورد تقلید و مرزهای تقلید در آواز ایرانی به گفتگو پرداختند.

مهرعلی در ابتدا سخنانش گفت: به نظر من دو گونه تقلید داریم موقت و دائم. تقلید موقت را وقتی که هنرجو وارد کلاس می‌شود باید آن را یاد بگیرد و تقلید دائم تقلیدی است که فرد از آن برای همیشه استفاده می‌کند.

شیرازی در ادامه گفت خوب درست است به قول ارسطو انسان هم از روی تقلید کارش را آغاز می‌کند و به نظر من این آموزش‌ها باید سینه به سینه باشد.

مهرعلی نیز عنوان کرد: من تقلید را زیاد ضروری نمی‌دانم و هیچ کس با تقلید به جایی نمی‌رسد من خودم ردیف آوازی را خدمت استاد محمود کریمی و استاد محمدرضا شجریان یاد گرفتم. ولی همیشه سعی کردم که ردیف را به شاگردانم بداهه یاد بدهم. به نظر من ردیف را باید درست و با احساس خود شاگرد یاد داد. باید همه به جایی برسند که برای خودشان سبک درست شود وگرنه با تقلید هیچ کس به جایی نخواهد رسید و معلمان هم باید بعد از مدتی شاگردان خودشان را به یک استاد بزرگ معرفی کنند.

شیرازی هم در جای دیگر از سخنانش گفت: درست یادم هست چند سال پیش در تالار رودکی یک نشستی در مورد آواز با حضور استاد شجریان برگزار شد و خانم مهرعلی هم آنجا حضور داشتند. استاد شجریان همانجا گفتند الآن خیلی ناراحتم و دوست داشتم دو نفر بنان باشیم، دو نفر قوامی؛ ولی الآن متاسفانه هزاران شجریان داریم.

مهر علی در ادامه افزود: درست است که باید سوژه را تقلید کرد؛ ولی بهتر است دنبال تقلید مطلب باشیم و بنظر من حتی شاگرد بودن هم حدی دارد.

بعد از مصاحبه علی شیرازی و سخنان معصومه مهرعلی، سیدحسین جعفری از شاگردان رضوی سروستانی(آواز)، سیدحمید اعتمادنیا (تار) و سیدعلی جعفری (تمبک) روی صحنه آمدند و در دستگاه همایون برنامه اجرا کردند.

پایان بخش برنامه بهرام باجلان (آواز) و مسعود جاهد (نی) در دستگاه ماهور برنامه اجرا کردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت