محمدرضا آزاده فر: فرهنگ‌ اقوام را بشناسیم تا زمینمان کمتر بستر تن‌های زخم‌خورده شود

محمدرضا آزاده فر: فرهنگ‌ اقوام را بشناسیم تا زمینمان کمتر بستر تن‌های زخم‌خورده شود

محمدرضا آزاده فر: فرهنگ‌ اقوام را بشناسیم تا زمینمان کمتر بستر تن‌های زخم‌خورده شود
محمدرضا آزاده فر: فرهنگ‌ اقوام را بشناسیم تا زمینمان کمتر بستر تن‌های زخم‌خورده شود

 

محمدرضا آزاده فر پژوهشگر و مدرس موسیقی در یادداشتی مخاطبان را به آشنایی با آواها و نواهای اقوام مختلف در گسترۀ جهانی دعوت کرد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا آزاده فر پژوهشگر، مولف و دانشیار دانشکده موسیقی در یادداشتی با اشاره به فرا رسیدن سال جدید مخاطبان را به آشنایی با آواها و نواهای اقوام مختلف در گسترۀ جهانی دعوت کرد.

 

در این یادداشت که در اختیار گروه هنر خبرگزاری مهر قرار داده شده، آمده است:

 

«در زمان معاصر که در قسمت‌های زیادی از جهان درگیری میان ابناء بشر وجود دارد و روزانه انسان‌های زیادی به خاک و خون کشیده می‌شوند و جمع کثیری از خانه و کاشانۀ خود آواره می‌شوند، این اتهام بیش از هر چیز متوجه فرهنگ‌های غنی انسانی است که برای چنین مشکلاتی که با مقتضیات انسان فرهنگی متناقض است، چه کرده‌اند؟ تا چه میزان از ظرفیت‌های بالقوۀ فرهنگ در زمینۀ نزدیک کردن دل‌های ابناء بشر به یکدیگر تلاش کرده‌اند؟

 

یکی از مهم‌ترین مظاهر فرهنگ در همۀ تمدن‌های بشری «هنر» است. هنرها هرچه اصیل‌تر باشند خصوصیات انسانی بی‌آلایش‌تری دارند. آوازهای محلی، لالایی‌های مادرانه و نواهای دل‌نشین اقوام همۀ ملت‌ها هرکدام دعوت‌نامه‌ای به آئین محبت و مداراست.

 

زمانی که ما به‌دور از تعصب‌ها این آواها و نواها را مرور می‌کنیم ناخودآگاه، این آیۀ شریف قرآن به عینه مشاهده می‌شود که همۀ ابناء بشر اعضای یک خانواده‌اند: «يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ» (الحجرات آیۀ ۱۳)  یعنی: «اى مردم ما شما را از مرد و زنى آفريديم و شما را ملت ملت و قبيله قبيله گردانيديم تا با يكديگر شناسايى متقابل حاصل كنيد در حقيقت ارجمندترين شما نزد خدا پرهيزگارترين شماست بى‌ترديد خداوند داناى آگاه است»

 

این آیۀ شریف صرفاً مؤمنین و مؤمنات را مخاطب قرار نمی‌دهد بلکه عموم انسان‌ها را خطاب می‌کند و همۀ آنان را عضو یک خانواده به‌حساب می‌آورد. توصیه به شناخت یکدیگر باعث از میان رفتن ستیزه‌ها و دشمنی‌ها می‌شود و دنیایی بدون جنگ و خونریزی برای انسان‌ها فراهم می‌کند.

 

یک‌قدم مثبت برای کم شدن عداوت‌ها و جنگ و خونریزی‌ها شناخت فرهنگ‌های مختلف بشری است، یعنی دیگر اعضای خانوادۀ بزرگی که در آن زندگی می‌کنیم. من شما را در سال جدید دعوت به آشنایی با آواها و نواهای اقوام مختلف در گسترۀ جهانی می‌کنم. فرهنگ‌ها و تنوعات اقوام را بشناسیم تا زمینمان کمتر بستر تن‌های زخم‌خورده، خانه‌های ویران و کودکان آواره شود.»

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 فروردين 1395 12:33
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت